Једно "да" недавно је продужило четири живота. У Универзитетском Клиничком центру Србије, урађене су трансплантације срца, бубрега и јетре, а нови бубрег добио је и пацијент у Дечјој клиници у Тиршовој.
Марину Цмиљановић из Лазаревца, која је добила нову јетру, посјетила је екипа РТС-а.
Марина се 18 година борила с тешком болешћу. Јетра јој је трансплантирана у ноћи између 8. и 9. јула. Каже да нема никакве болове и да није очекивала да ће се тако добро осјећати и да има више енергије.
"Кад су ме позвали, знала сам да је то можда моја шанса!"
Додаје да је била збуњена кад су је позвали из Универзитетског клиничког центра Србије.
- Била сам збуњена, очито нисам очекивала, јер се трансплантације једно време нису ни радиле. И шокирана и у исто време сам се уплашила. Била сам срећна - прича учитељица Марина.
Прво што ће урадити кад изаће из болнице: "Загрлићу своју ћерку, њу сам оставила да ме чека!"
Марина поручује људима, прије свега који су на листи чекања да не губе наду, да ће и њихов тренутак доћи, да је све у своје вријеме просто.
Захвалност породицама које дају сагласност
Јелена Врућињић Козић, анестезиолог истиче да су трансплантације јетре захтјевне, али да је у Маринином случају све добро прошло.
- Трансплантација је трајала једно шест сати, било је добро. Марина је после дуге паузе наш први пацијент и брзо ће кући - каже докторица.
Подсјећа да се трансплантација јетре ради у Клиничком центру од 2013. године и да су до прије три године урадили 60 трансплантација. Имали су паузу од 2021. године, од октобра, када је урађена посљедња.
Посебно истиче да је ријеч о једном организованом тиму који има много људи.
- И једна велика захвалност породицама које су дале сагласност. Јер без њих, ево и Марине, ничега не би било. Тако да њихово да стварно значи - да. Не нама као лекарима, него пацијентима. Значи уек једно да - поручује Врућинићева Козић.
Пише: Ивана Божовић