Jedno "da" nedavno je produžilo četiri života. U Univerzitetskom Kliničkom centru Srbije, urađene su transplantacije srca, bubrega i jetre, a novi bubreg dobio je i pacijent u Dečjoj klinici u Tiršovoj.
Marinu Cmiljanović iz Lazarevca, koja je dobila novu jetru, posjetila je ekipa RTS-a.
Marina se 18 godina borila s teškom bolešću. Jetra joj je transplantirana u noći između 8. i 9. jula. Kaže da nema nikakve bolove i da nije očekivala da će se tako dobro osjećati i da ima više energije.
"Kad su me pozvali, znala sam da je to možda moja šansa!"
Dodaje da je bila zbunjena kad su je pozvali iz Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
- Bila sam zbunjena, očito nisam očekivala, jer se transplantacije jedno vreme nisu ni radile. I šokirana i u isto vreme sam se uplašila. Bila sam srećna - priča učiteljica Marina.
Prvo što će uraditi kad izaće iz bolnice: "Zagrliću svoju ćerku, nju sam ostavila da me čeka!"
Marina poručuje ljudima, prije svega koji su na listi čekanja da ne gube nadu, da će i njihov trenutak doći, da je sve u svoje vrijeme prosto.
Zahvalnost porodicama koje daju saglasnost
Jelena Vrućinjić Kozić, anesteziolog ističe da su transplantacije jetre zahtjevne, ali da je u Marininom slučaju sve dobro prošlo.
- Transplantacija je trajala jedno šest sati, bilo je dobro. Marina je posle duge pauze naš prvi pacijent i brzo će kući - kaže doktorica.
Podsjeća da se transplantacija jetre radi u Kliničkom centru od 2013. godine i da su do prije tri godine uradili 60 transplantacija. Imali su pauzu od 2021. godine, od oktobra, kada je urađena posljednja.
Posebno ističe da je riječ o jednom organizovanom timu koji ima mnogo ljudi.
- I jedna velika zahvalnost porodicama koje su dale saglasnost. Jer bez njih, evo i Marine, ničega ne bi bilo. Tako da njihovo da stvarno znači - da. Ne nama kao lekarima, nego pacijentima. Znači uek jedno da - poručuje Vrućinićeva Kozić.
Piše: Ivana Božović