Милан Миличевић, предсједник Српске демократске странке, истиче да слобода јавног изражавања мисли и ријечи треба да представља један од суштинских темеља Републике Српске. У више од три деценије дугој историји Република Српска је имала бројне успоне и падове, али до сада, како истиче, никада нисмо имали приједлог закона који је био опасан као нецивилизацијски Закон о криминализацији клевете.
Миличевић упозорава да би усвајањем овог закона грађани, медији, удружења и сви слободномислећи људи били у великој опасности од политичког прогона, те подсјетио да су у историји безбројни примјери гдје су аутократски владари покушавали ограничити људске слободе.
- Умјесто да корачамо напријед, три деценије послије рата, ми се бавимо темама о којима смо давно требали престати говорити. За то вријеме – млади нам одлазе, а, уколико овај закон буде усвојен, одлазиће још више јер младост не трпи окове аутоктратије - напомиње Миличевић.
Према његовим ријечима, приједлог Закона о криминализацији клевете представља један од оних момената око којих грађани, медији, удружења, политичари и сви који се боре за боље сутра у овој земљи морају да буду сложнији него икад.
- Власт мора да се уразуми јер владање на бази репресије и силе није власт већ – терор. Новинари, интелектуалци и слободномислећи људи не смију се посматрати као непријатељи већ као савезници који су увијек ту да укажу на друштвене аномалије и проблеме које политичари можда нису у стању, или пак не желе да виде – навео је он.
Миличевић наглашава да само власт која страхује за себе, своје позиције и има константну потребу да нешто крије страхује од слободе говора и предлаже овакав закон.
- Управо због тога желим да искажем своју пуну подршку медијским радницима и позовем грађане да нам се сутра, од 9.00 часова, придруже у мирној Протестној шетњи за слободу говора и за повлачење овог закона са дневног реда јер то је наша грађанска али и цивилизацијска дужност – рекао је он.
Tako da mislim da je pošteno da ljudi trebaju zbog svojih izrečenih riječi zavisno od posljedica koje su te riječi izazvale i da odgovaraju, pa zašto ne i krivično, ako je izrečenom laži ili neistinom uništio nečiji život.