Градске власти Мостара уз помоћ полиције насилно су уклониле српске повратнике и остале мјештане мостарског насеља Кути са њихове земље како би омогућили пролаз до каменолома Мајдан Кути.
Мјештани Кути рекли су да су власти града Мостара, па чак и Оружане снаге БиХ, стале на страну инвеститора који по сваку цијену жели да прокрчи пут до каменолома, иако је, како кажу, једини пролаз до каменолома преко њихове земље.
Повратник Синиша Лозо рекао је да су јутрос стајали на својој земљи, али да их је полиција по налогу инспектора Далиле Спахић насилно уклонила.
- Вратили смо се на вјековна огњишта и они нас након свих мирних покушаја сада и силом тјерају да опет одемо одавде - нагласио је Лозо.
Он је додао да је Спахићева, која је саобраћајни инспектор, преузела ствар у своје руке како би обезбиједила инвеститору пролаз до каменолома и да сада користи силу јер јој прошли пут није пошло за руком да законски то уради.
- За кога то ради град Мостар и за кога раде Оружане снаге БиХ, када силом пријете својим грађанима. Хоће да нас побију. Овај каменолом је смрт за нас овдје. Сада видимо да наше власти на силу желе да нас гурну у ту смрт да би неко зарадио који милион. Срамота - нагласио је Лозо.
Предсједник Еко удружења "Кути" Анер Омановић рекао је да је јутрос дошла екипа из Оружаних снага БиХ како би извидила терен да се деминира простор каменолома Мајдан.
Он је навео да је са њима дошла Спахићева, која је саобраћајни инспектор, а са њом и адвокати инвеститора каменолома, те да су довели и полицију.
- Са друге стране ту је била повратничка породица Лозо која је на свом посједу са које је тјера полиција. Чланови породице Лозо нису ту да би забранили деминирање већ да би скренули пажњу да се треба деминирати простор око њихових кућа, па тек онда да се иде у каменолом - рекао је Омановић.
Он је додао да чланови породице Лозо годинама траже да се деминира простор око њихових кућа и земља.
- Нема слуха за повратнике, а има за стране инвеститоре и приватне фирме. Како Оружане снаге раде за приватне фирме, а неће за људе који овдје живе и за повратнике - упитао је Омановић.
Он је нагласио да није проблем у деминирању каменолома.
- Ту је већи проблем. Њима не дају да се врате и живе ту. Нико неће да им помогне, ни град, ни кантон, ни држава, а помажу странцима. Повратници овдје живе у страху да не смију доћи на свој посјед од инвеститора - рекао је Омановић.
Он је навео да су мјештани Кути тражили састанке са Министарством грађења, Министарством привреде, Министарством финансија, Министарством шумарства Херцеговачко-неретванског кантона.
- Примили су захтјеве, али нам ништа не одговарају - рекао је Омановић.
Он је додао да ће отварање каменолома мјештанима направити велике проблеме.
- Нико неће да стане на страну нас мјештана и повратника. Сви се боре да би помогли људима који су ту дошли да нас отјерају - указао је Омановић.
Мјештани наводе да их је градоначелник Мостара Марио Кордић само једном примио и рекао да је уз народ и да жели помоћи повратницима, али да немају никакве помоћи од градских власти.
- Ми то видимо. Све се ради против нас мјештана. Ми не знамо коме да се обратимо. Ко се вратио на своје огњиште тјерају га поново из Кути да би неко зарадио неколико милиона на том каменолому - закључио је Омановић.
Мјештани су се окупили и прије мјесец дана тврдећи да град Мостар крчи пут који је затворен 50 година како би инвеститори из Турске или ко зна ко већ отворио каменолом против кога се боре.