Тридесет радница фочанског погона текстилног предузећа „Мраз“, које су недавно остале без посла, упознале су начелника општине Милана Вукадиновића са околностима прекида радног односа.
Отпуштене раднице пренијеле су начелнику да им фирма "Мраз", чије је сједиште на Палама, на крају фебруара није продужила уговор на одређено, уз образложење послодавца, како су навеле, да је дошло до смањења потражње на иностраном тржишту.
Додају да је пет радница оптерећено враћањем кредита, те да су међу отпуштеним радницама и двије самохране мајке, као и једна мајка са четворо дјеце којој супруг није запослен.
Начелник Вукадиновић рекао је да је ово велики удар за 30 фочанских породица које су у веома тешкој ситуацији.
- Сви имају тешку финансијску ситуацију- неко има студента, неко рату кредита или неког од чланова породице на лијечењу - каже Вукадиновић.
Поручује да ће општина учинити све да помогне отпуштеним радницама.
- Обратићемо се свим надлежним институцијама, прије свега Влади Српске да видимо у ком дијелу може помоћи. Такође, обратићемо се послодавцу који је отпустио раднике, да видимо зашто је то урадио и шта општина може да уради да би на неки начин пробао да врати људе на посао - наводи начелник.
Вукадиновић додаје да ће, у потрази за рјешењем, разговарати и са другим произвођачима текстила, те да ће за десет до 15 дана имати нови састанак са отпуштеним радницима.
- Не желим ништа да обећавам, јер није све у рукама општине, али оно што је у надлежности општине што се тиче инспекцијских служби и правне помоћи овим људима који су у веома тешкој ситуацији, апсолутно стојимо на располагању и учинићемо све да заштитимо њихова права - рекао је Вукадиновић.
Општина је прије три године, тачније у фебруару 2021, склопила уговор са организацијом Каритас и фирмом „Мраз“ о стручном оспособљавању 30 радника, којим се ово предузеће обавезало да ће раднике запослити на период од најмање 36 мјесеци.
Фирма је до тада у Фочи запошљавала 60 радника, а тим уговором број запослених повећан је на 90.
Општина је уложила 25.000 КМ за плаћање шест кирија и за санацију производне хале, а Каритас 80.000 КМ за трошкове обуке и набавке опреме. Предузеће је тада инвестирало 170.000 КМ.
- Правници општине ће провјерити уговор и видјети да ли постоји било каква шанса да на основу овог уговора можемо било шта да урадимо. Сигурно да ћемо заштити права наших радника - поручио је Вукадиновић.
Власник предузећа „Мраз“ Младен Ковачевић рекао је Радио Фочи у телефонском разговору да су због неповољних кретања на глобалном тржишту, те усљед посљедње одлуке Владе Српске да повећа минималну плату на 900 КМ, били принуђени да повуку радикалне потезе и да знатно смање производне капацитете.
- Домаћа текстилна индустрија је дошла у незавидну ситуацију јер је изложена нелојалној конкуренцији из Федерације БиХ, гдје је за 300 марака мањи минималац него у Српској, и источних земаља са такође доста мањом минималном платом.Они су у бољој прилици да на међународно тржиште изађу под знатно повољнијим условима - наводи Ковачевић.
Додаје да су њихови инострани партнери, због повећања трошкова и неповољних кретања на европском тржишту, смањили или у потпуности отказали најављене наруџбе.
- Због свих наведених разлога, у производном погону у Фочи дошло је до отпуштања 30 радника. За нас је то била тешка одлука, коју смо донијели након што смо исцрпили све друге могућности рада у постојећим капацитетима - истиче Ковачевић.
Оваква одлука јесте радикална, напомиње Ковачевић, али и једино рационална да би се одржао оптимум у производњи.
Он је навео да су, колико су могли, гледали социјалну карту, али да су свјесни да су сви радници у тешкој ситуацији, а да је менаџмент настојао да остави што квалитетније раднике и оптимално редукује производњу, да би могли наставити несметано пословање у смањеном обиму.
Одлука о технолошком вишку не може се, истакао је Ковачевић, ни у ком случају повезивати са уговором који су имали са општином и Каритасом. Он је потврдио да су општина и Каритас са 105 хиљада марака, и то кроз улагања у адаптацију простора и набавку опреме, помогли запошљавање 30 додатних радника, а да је ово предузеће за уговорни период пунило републички и општински буџет кроз директне и индиректне порезе, личне дохотке, доприносе и остала давања.
- Бруто допринос производног погона „Мраза“ у Фочи је више од пет милиона марака. Битно је истаћи да никада нисмо ниједан дан каснили са исплатама личних доходака, пореза и доприноса за 40 мјесеци пословања у Фочи“.
Ковачевић је изразио задовољство што се локална управа интересује за новонасталу ситуацију, те наду да ће уз помоћ републичких и општинских власти доћи до помака.
- Надамо се да ће се неповољне прилике којима је фирма сада изложерна поправити , те да ће се радници који су проглашени технолошким вишком у најскорије вријеме вратити на посао, а предузеће „Мраз“ поново производити својим пуним капацитетима - рекао је власник фирме.
Он је додао да су из кредитних средстава инвестирали у повећање капацитета и набавку опреме, те да им није циљ да та опрема сада стоји и не производи робу за западноевропско тржиште.
Новинар: Игор Јанковић