На данашњи дан 1945. нацистичка Њемачка потписала капитулацију у Другом свјетском рату

09.05.2021. 08:49
1
ИЗВОР: СРНА

Данас се обиљежавају Дан побједе над фашизмом у Другом свјетском рату и Дан Европе.

Дан побједе над фашизмом обиљежава се као сјећање на 9. мај 1945. године када је нацистичка Њемачка потписала капитулацију у Другом свјетском рату.

Безусловну капитулацију Њемачке у Берлину потписао је фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.

Тиме је формално завршен Други свјетски рат у Европи, али су остаци њемачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор.

Датум који представља службени завршетак Другог свјетског рата јесте 2. септембар, када је на америчком бојном броду Мисури у Токијском заливу Јапан потписао капитулацију послије бацања атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки.

У рату који је трајао нешто мање од шест година, нашла се 61 држава и око 110 милиона војника.

Други свјетски рат био је у историји човјечанства најмасовнији и по броју људских жртава најстравичнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.

Српски народ на простору бивше Југославије дао је највећу жртву и допринос у сламању фашизма.

Совјетски Савез дао је највећу жртву и допринос у сламању фашизма са 22 до 26 милиона људи, док је бивша Југославија, која је тада и кроз историју била на страни савезника, имала највеће губитке који се, према државној комисији бивше СФРЈ, процјењују на 1,7 милиона људи.

Дан Европе обиљежава се у знак сјећања на 1950. годину када је министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било мјеста за сукобе међу европским земљама

Суштина Шуманове идеје била је у успостављању заједничких тијела, тачније односа, најпре у производњи и дистрибуцији угља и челика као темеља индустријске снаге.

Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је временом прерасла у Европску економску заједницу, да би четири деценије касније, 1991. године у холандском градићу Мастрихту била проглашена Европска унија.

Европски савјет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана, 9. мај, обиљежава као Дан Европе.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Da 09.05.2021. 11:43
    Danas antifasist - juce fasist, idemo dalje.
Повезане вијести
Благојевић: Присуствовати паради у Москви посебан доживљај Благојевић: Присуствовати паради у Москви посебан доживљај
"Бесмртни пук" марширао улицама Пала - сјећање на жртве фашизма (ФОТО) "Бесмртни пук" марширао улицама Пала - сјећање на жртве фашизма (ФОТО)
Дан побjеде - осам деценија побjеде над фашизмом Дан побjеде - осам деценија побjеде над фашизмом
Најчитаније
  • Пронађено беживотно тијело мушкарца
    23h 49m
    0
  • Паљанин ухапшен након што је пуцао из ватреног оружја
    23h 27m
    0
  • Пажња: Натпис „21.мај 2025. и kill“ на школској клупи у ОШ „Свети Сава“
    12h 46m
    0
  • Полицајцима исплаћене плате, некима веће и за 800 КМ
    19h 8m
    9
  • Нестанак Божа Лопатића: Цивилна заштита Источног Старог Града организовала опсежну потрагу
    15h 20m
    2