На данашњи дан, 29. октобар

29.10.2020. 07:55
0
ИЗВОР: СРНА

Данас је четвртак, 29. октобар, 303. дан 2020. До краја године има 63 дана.

1321. - Умро српски краљ Стефан Милутин Немањић, који је Србију учинио најмоћнијом државом на Балкану, што је његовом унуку Душану омогућило да створи царство. На Сабору у Дежеву 1282. пријесто му је на основу споразума уступио старији брат Драгутин, који је задржао само сјеверне крајеве Србије. Користећи борбу династија Анжујаца и Палеолога, освојио је знатан дио Македоније, пренио пријестоницу у Скопље и намјеравао да српску државу шири према Егејском мору. Био је у непријатељству са Ромејом до 1299. године - кад се оженио малољетном ромејском принцезом Симонидом. Богати рудници сребра доносили су му обилна средства за наоружање и држање јаке најамне војске и омогућили да помаже развој умјетности и књижевности и зида цркве и манастире широм Србије.

1507. - Рођен шпански војсковођа Фернандо Алварес де Толедо Алба, који је као намјесник Низоземске инквизиторским терором изазвао 1565. рат за ослобођење, окончан 1581. њеним отцјепљењем од Шпаније. Освојио је 1581. Португалију, у којој је починио крваве покоље.

1811. - Рођен француски социјалиста-утописта Жан Жозеф Шарл Луј Блан, који је тврдио да социјалистичко друштво може бити створено мирним путем, уз помоћ државе, оснивањем "задружних радионица" и земљорадничких комуна. Дјела: "Организација рада", "Историја десет година, 1830-1840.", "Историја Француске револуције".

1814. - Први парни ратни брод "Фултон", који је конструисао Роберт Фултон, испловио је из њујоршке луке.

1888. - У Цариграду потписана Конвенција о Суецком каналу, према којој "канал треба да буде слободан и отворен за све трговачке и ратне бродове без разлике на заставу, како за вријеме рата тако и у миру". То је поштовано, осим у рату, кад је канал затваран за непријатеље Велике Британије, тада "тутора" Египта.

1889. - Умро руски писац, књижевни критичар и естетичар Николај Гаврилович Чернишевски, који је створио естетички систем и снажно утицао на руску књижевност у 19. вијеку. Због пропагирања идеја сељачке револуције и утопијског социјализма прогнан је у Сибир. У дисертацији "Естетички однос умјетности према стварности" инсистирао је на друштвеној улози књижевности, не занемарујући, при томе, анализу умјетничких елемената књижевног дјела. У роману "Шта да се ради" ватрено је пропагирао социјалистичко-утопијске погледе на проблеме брака, породице, еманципације жене и друштвених идеала. Остала дјела: "Огледи о Гогољевом периоду руске књижевности", "Књижевно-критички чланци", "Рус на рандевуу".

1897. - Рођен њемачки ратни злочинац Јозеф Гебелс, министар пропаганде нацистичког Трећег рајха.

1910. - Рођен енглески филозоф Џулс Алфред Ејер, чија је књига "Језик, истина и логика" својеврстан манифест логичког позитивизма. Остала дјела: "Заснивање емпиријског знања", "Проблем сазнања", "Појам особе".

1911. - Умро амерички новинар мађарског поријекла Џозеф Пулицер, зачетник "жуте штампе", из чије се фондације сваке године додјељује "Пулицерова награда" за новинарство, карикатуру, америчку историју, поезију, драму, роман и музику. Емигрирао је млад у САД, учествовао у Америчком грађанском рату и биран у Конгрес. Био је власник листова "Ворлд" и "Ивнинг ворлд" у Њујорку и "Пост-диспеч" у Сент Луису. На Колумбија универзитету 1903. године основао је прву новинарску школу.

1918. - Хрватски сабор послије распада Аустро-Угарске у Првом свјетском рату прогласио отцјепљење Хрватске, Славоније и Далмације од Хабсбуршке Монархије ради прикључења Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, што је пропраћено великом манифестацијом испред зграде Сабора у Загребу.

1923. - Турска проглашена републиком, а генерал Мустафа Кемал, од 1930. назван Ататурк, првим предсједником.

1929. - Крах Њујоршке берзе, познат као "црни уторак", означио је почетак велике кризе америчке привреде, у којој су падале под стечај крупне банке и најмоћније компаније, а хиљаде ситних пословних људи дословно доведено на просјачки штап. Наступила је епоха самоубистава, најгорих слутњи и крајњег безнађа. Индустријска производња је пала у развијеним земљама на ниво с почетка вијека, а без посла је остало 26 милиона људи.

1936. - У првом војном удару у арапском свијету генерал Бакр Сидки оборио ирачку владу.

1950. - Умро шведски краљ Густав Пети, који је током владавине од 1907. до смрти осигурао неутрални статус Шведске у оба свјетска рата.

1956. - Искористивши француско-британски напад на Египат, израелска армија је продрла на Синај и брзо поразила слабе египатске снаге. Рат, који су двије западне земље повеле ради заштите политичких и економских интереса на Суецу, завршен је почетком новембра, послије интервенције УН и оштрих упозорења СССР и САД.

1957. - Диктатор Фулхенсио Батиста суспендовао кубански устав.

1962. - САД су обуставиле поморску блокаду Кубе на захтјев генералног секретара УН У Танта. САД су блокирале Кубу због инсталисања совјетског ракетног оружја на острву, чиме је изазвана Карипска криза, окончана претходног дана споразумом америчког и совјетског лидера - Џона Фицџералда Кенедија и Никите Сергејевича Хрушчова о повлачењу ракета и обустави блокаде.

1964. - Уједињена Република Тангањика, Занзибар и Пемба промијенили назив у Танзанија.

1988. - Први совјетски ракетоплан "буран" полетио са Земље.

1996. - У Бечу одржана аукција око 8.000 слика, скулптура и осталих умјетничких дјела, која су од аустријских Јевреја у Другом свјетском рату отели аустријски и њемачки нацисти, а приход је намијењен људима који су преживјели холокауст.

1998. - Ветеран америчке астронаутике Џон Глен је у 77. години живота спејс шатлом "Дискавери" поново полетио у космос, 36 година послије његове прве космичке мисије.

2004. - Лидери ЕУ потписали нови Устав Уније на церемонији у Риму.

2006. - Георги Парванов поново изабран за предсједника Бугарске.

2015. - Умро Ранко Жеравица /85/, кошаркашки стручњак који је од шездесетих година прошлог вијека са великим успјехом двадесетак година водио мушку кошаркашку репрезентацију Југославије до најсвјетлијих трофеја. Примљен је у Кућу славних ФИБЕ 2007. године.

2015. - Кина укинула "политику једног детета" која је била на снази 36 година и дозволила свим кинеским паровима да имају по двоје дјеце.

Коментари 0
Повезане вијести
На данашњи дан, 24. новембар На данашњи дан, 24. новембар
На данашњи дан, 23. новембар На данашњи дан, 23. новембар
На данашњи дан, 22. новембар На данашњи дан, 22. новембар
Најчитаније
  • Повлаче се новчанице од 10,20,50 и 100 КМ: Шта требате знати
    1h 22m
    0
  • Чај од бруснице - топли напитак који рјешава многе тегобе
    22h 49m
    0
  • Расте цијена прасића у Српској
    6h 18m
    0
  • Детаљи трагедије у Книну: Бомба усмртила младића (25), међу повријеђенима и малољетница
    8h 48m
    0
  • Соколац: Успјех средњошколаца на БЕОСЕФ фестивалу
    7h 38m
    0