На данашњи дан, 7. март

07.03.2024. 08:00
0
ИЗВОР: srna.rs

Данас је четвртак, 7. март, 67. дан 2024. До краја године има 299 дана.

1573. - Потписивањем мира у Цариграду завршен је рат Отоманског царства и Млетачке републике, којој су Турци 1571. преотели Кипар.

1765. - Рођен француски хемичар Жозеф Нисефор Ниепс, пионир фотографије. Усавршавајући литографију од 1813. до 1820, први је у свијету успио да фиксира слику добијену у мрачној комори помоћу посребрене бакарне плоче, прекривене осјетљивим слојем асфалтног лака.

1785. - Рођен италијански писац Алесандро Манцони, који је први у италијанском роману сељацима додијелио улогу књижевних јунака и настојао да књижевни језик буде средство саопштавања не само за одабрани слој него за цјелокупан народ. Страсно се залагао за уједињење Италије, снажно подржавајући национални покрет "Ризорђименто" /препород/ четрдесетих година 19. вијека. Писао је лирске пјесме, трагедије и романе. Дјела: роман "Вјереници", посмртна ода Наполеону Првом Бонапарти "Свете химне", драме "Гроф Кармањола", "Аделки".

1793. - Револуционарна Француска објавила рат Шпанији.

1809. - Умро француски конструктор Жан Пјер Франсоа Бланшар, који је 1785. с Џоном Џефрисом први прелетио Ла Манш балоном. Такође је конструисао падобран.

1820. - Под притиском устаника против феудално-апсолутистичког поретка шпански краљ Фернандо Седми морао да врати на снагу либерални устав из 1812. и укине злогласну римокатоличку инквизицију.

1850. - Рођен чехословачки државник и филозоф чешког поријекла Томаш Гариг Масарик, професор Прашког универзитета, први предсједник Чехословачке од 1918. до 1935. Основао је 1900. Народну странку, која је 1905. преименована у Прогресивну партију. Од 1907. био је посланик у парламенту Аустро-Угарске у којем се борио против режима Хабсбуршке монархије и за аутономију Чехословачке. Противио се агресивној аустругарској политици на Балкану и анексији Босне и Херцеговине и веома је утицао на југословенску националистичку омладину уочи Првог свјетског рата. Рат је провео у емиграцији, настојећи да добије сагласност савезника за независност Чехословачке. Дјела: "Социјално питање - филозофске и социолошке основе марксизма" /марксизам је третирао као економски материјализам и једнострани колективизам/, "Самоубиство као социјална масовна појава модерне цивилизације", "Принципи морала Дејвида Хјума", "Основе конкретне логике", "Идеали хуманитета", "Најновија филозофија религије".

1875. - Рођен француски композитор Жозеф Морис Равел, један од најистакнутијих представника француског импресионизма. Ослањао се на класично француско музичко насљеђе, али се инспирисао и шпанском музиком и џезом, користећи разнолики ритам, с оркестом пуним боје и слободним хармонијама. Виртуозни пијаниста и диригент, одржавао је концерте широм Европе и Америке. Дјела: опера "Сат Шпаније", балет "Дафне и Клое", оркестарска композиција "Болеро", клавирски циклуси "Огледала", "Гаспар ноћи", "Купренов гроб", "Сонатина" за клавир, мноштво соло пјесама, углавном на стихове француских симболиста.

1876. - Америчком проналазачу Александеру Грејему Белу признат патент за изум телефона.

1918. - Бољшевичка партија промијенила назив у Руска комунистичка партија.

1932. - Умро француски државник Аристид Бријан, 11 пута премијер, добитник Нобелове награде за мир 1926. У Првом свјетском рату се залагао за формирање Солунског фронта, а послије рата за стварање Сједињених држава Европе и Друштва народа.

1935. - Повратком Сарске области у окриље Њемачке почела велика територијална експанзија Трећег рајха, окончана 1945. поразом нациста у Другом свјетском рату.

1936. - Окупацијом демилитаризоване Рајнске области Њемачка демонстративно прекршила Версајски мировни уговор, тестирајући границе попустљивости западних демократија које - као и касније у случају "аншлуса" Аустрије и комадања Чехословачке - нису ни покушале да је у томе спријече.

1945. - Америчка армија у Другом свјетском рату заузела стратешки важан мост преко Рајне код Ремагена у Њемачкој.

1945. - Потиснувши јапанске снаге у Другом свјетском рату, британска 14. армија ушла у Мандалеј, други по величини град у Бурми.

1951. - Иранског премијера Алија Размару у једној техеранској џамији убио исламски фанатик.

1983. - Од експлозије гаса у руднику угља близу турског града Ерегли погинуло 96 рудара.

1989. - Кина објавила ванредно стање у Тибету послије тродневних антикинеских нереда у тој јужној планинској провинцији.

1989. - Иран прекинуо дипломатске односе са Великом Британијом због објављивања књиге британског писца индијског поријекла Салмана Руждија "Сатански стихови" у којој је ислам, према иранском тумачењу, извргнут порузи.

1991. - Снаге лојалне ирачком предсједнику Садаму Хусеину - према западним изворима - у Басри и другим градовима на југу Ирака погубиле најмање 400 учесника побуне против централних власти.

1995. - Њемачки ратни ветерани и њихови амерички ратни противници, који су их поразили, заједнички су у Ремагену обиљежили полувјековни јубилеј пораза њемачке војске на Рајни, којим је убрзан слом нацистичке Њемачке у Другом свјетском рату.

1996. - Тројица припадника америчких оружаних снага осуђена на затворске казне од 6,5 до седам година због тога што су 1995. силовала једну 12-годишњу дјевојчицу на Окинави, што је изазвало талас огорчених протеста и захтјева да америчка војска напусти то јапанско острво.

1998. - Италијански војни суд осудио бившег њемачког СС капетана Ериха Прибкеа на доживотну робију, прогласивши га кривим за најгоре звјерство током Другог свјетског рата у Италији - масакр у Адреатинским пећинама у близини Рима.

1999. - Умро амерички филмски режисер Стенли Кјубрик, једна од најконтроверзнијих личности свјетског филма, чија је амбиција било стварање само "коначних дјела" - савршених производа. Филмови: "2001: одисеја у свемиру", "Паклена поморанџа", "Др Стрејнџлав", "Спартак", "Убијање", "Узалудна пљачка", "Стазе славе", "Лолита", "Бери Линдон", "Исијавање", "Фул метал џекит", "Широко затворених очију".

2000. - Међународне снаге на Косову преузеле су надзор у граничном појасу на југу Србије након што су у том подручју избили сукоби између српске полиције и Албанаца.

2000. - Четрнаест Срба и седам француских војника Кфора повријеђено је у пуцњави у сјеверном дијелу Косовске Митровице.

2001. - Високи представник у БиХ Волфганг Петрич смијенио Анту Јелавића са мјеста члана Предсједништва БиХ, Иву Андрића Лужанског као делегата у Представничком дому, те Марка Токића и Здравка Батинића са свих функција. Њима је забрањено да обављају било коју функцију као и да излазе на изборе.

2003. - Замрзнути банковни рачуни српског бизнисмена Момчила Мандића и предсједника Скупштине града Српско Сарајево Милована Бјелице због "постојања јасних доказа" о њиховој умијешаности у мрежу која помаже скривање Радована Караџића. Амерички амбасадор у БиХ Клифорд Бонд саопштио да су САД, у складу са извршном уредбом америчког предсједника, блокирале имовину Момчила Мандића и Милована Бјелице, те "Манко оил компани" и "Привредне банке" Српско Сарајево.

2003. - Припадници Сфора ушли у војне канцеларије у згради Народне скупштине Републике Српске и Генералштаба ВРС. Сфор саопштио да су акције усмјерене против "антидејтонских активности".

2004. - На посланичким изборима у Грчкој побиједила је десничарска хришћанско-демократска странка Нова Демократија Костаса Караманлиса, који је постао и премијер. Tиме је окончана 10-годишња владавина социјалистичког ПАСОК-а.

2019. - Шведска предложила оснивање међународног трибунала пред којим би се судило милитантима који су се борили на страни "Исламске државе" у Сирији, као што су били судови за истраживање злочина у бившој Југославији и Руанди.

Коментари 0
Повезане вијести
На данашњи дан, 23. новембар На данашњи дан, 23. новембар
На данашњи дан, 22. новембар На данашњи дан, 22. новембар
На данашњи дан, 21. новембар На данашњи дан, 21. новембар
Најчитаније
  • Магдалена Влашки отишла на љепше мјесто – храбра дјевојчица са анђелима
    8h 17m
    0
  • Сахрана храбре дјевојчице Магдалене Влашки у сриједу, 27. новембра
    6h 59m
    1
  • Печени кромпир са сусамом
    10h 51m
    3
  • Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу
    23h 55m
    1
  • Жељко Пржуљ – Владика (одломак)
    1h 36m
    0