Ни родитељи ни дјеца у Републици Српској нису довољно упознати о дигиталном насиљу, а друштвене мреже користе и шестогодишњаци, рекао је начелник Одјељења за високотехнолошки криминалитет у Управи криминалистичке полиције Министарства унутрашњих послова (МУП) Оливије Зимоња.
Зимоња је навео да дјеца у веома раној доби користе мобилне телефоне, док малишани од шест, седам или осам година користе различите апликације, друштвене мреже и играју игрице које нису прилагођене њиховом узрасту.
Прије предавања о дигиталном насиљу, које су представници МУП-а данас организовали за ученике петих разреда бањалучке Основне школе "Милош Црњански", Зимоња је навео да се биљежи благи пораст пријава оваквог насиља.
-Радимо са дјецом како би их упознали о томе који садржај није прилагођен њиховом узрасту, шта су посљедице уколико га гледају, шта се може десити ако се неовлаштено дијели видео-материјал и фотографије и слично - рекао је Зимоња новинарима.
Он је нагласио да родитељи и дјеца треба да се информишу како да користе мобилне телефоне, које апликације, на којим страницама је садржај непримјерен дјеци одређеног узраста јер промовише говор мржње, насиље, употребу оружја, дрогу и слично.
Осим информација, Зимоњa каже да се сугеришу и технички видови заштите, којима родитељ има могућност надзора над дјецом у виртуелном свијету.
Нагласио је да се дигитално насиља може пријавити МУП-у, односно Јединици за високотехнолошки криминалитет путем интернет странице.