Школска звона уз звуке химне "Боже правде" означила су почетак нове школске године за нешто мање од 15.000 ученика који на Косову и Метохији наставу похађају на српском језику, у складу са наставним планом Министарства просвете Србије.
Ученицима у свим српским школама о трошку локалних привремених органа обезбијеђен је превоз од кућа до школа аутобусима и комбијима.
У Школској управи из Косовске Митровице Срни је речено да су се школска звона огласила у 8.00 часова у свим централним школама и истуреним одјељењима, те да је број ученика нешто мањи у односу на прошлу школску годину.
Према информацијама Школске управе, повећан је број ђака првака у основним школама на сјеверу јужне српске покрајине, али је смањен у школама у брдско-планинским селима у општинама Ново Брдо, Гњилане и Косовској Витини.
У појединим школама, попут школе у Паралову и Макрешу у општини Ново Брдо, Церници и Понешу у општини Гњилане и у централној школи у центру Косовске Витине остало је по неколико ученика, чиме је у питање доведен опстанак школа", навели су из Школске управе.
У Школском центру у Лапљем селу, у којем су смјештене из Приштине измјештене Гимназија, Медицинска и Економско-трговинска школа, у свим одјељењима првог разреда је уписан планом утврђен број ученика.
Педагог у Медицинској школи Викторија Живковић изјавила је Срни да ће у овој школској години око 340 ученика похађати наставу, која ће бити организована у складу са смјерницама које је издало Министарство просвете Србије.
- Ми немамо проблема са безбедношћу деце у школским објектима. Безбедност деце је угрожена када изађу из школских дворишта, на путу од куће до школе и назад - истакла је Живковићева, наводећи да је јутрос већина ученика у школу дошла у 7.00 часова јер су, како каже, жељни дружења.
О безбједности дјеце, уз наставнике, бринуће школски курири и портири, чији је задатак да не дозволе улазак у школска дворишта сумњивим особама.
Портир у Економско-трговинској школи изјавио је Срни да им је највећи проблем што у српским школама нема српске полиције, због чега евентуалне проблеме рјешавају са директорима и родитељима ђака.