Студијом аустралијске научне агенције CSIRO утврђено је да се на морском дну налази 14 милиона тона микропластике. То је 35 пута више од раније процјене о количини пластике која се налази у мору.
Студија је јуче објављена у магазину "Frontiers in Marine Science". Истраживачи тврде да је ово прва студија о процјени количине микропластике присутне на морском дну. Како су навели, ријеч је о фрагментима мањим од пет милиметара, преноси CNN.
За добијање података користили су роботизирану подморницу и то на дубини од 3.000 метара на шест локација Великог аустралијског залива. Утврђено је да се на морском дну налази 25 пута више микропластике у односу на раније податке.
Научници су напоменули да је загађење околиша пластиком један од, како су навели, кључних еколошких изазова генерације. Ријеч је о трајном загађењу, а све је више оних који су забринути због утицаја овог загађења на здравље човјека. Забрињавајуће је и то што се очекује да ће се повећати производња пластике, па самим тим и загађења.
До 2040. године природа би могла бити загађена са 710 милиона тона пластике, показала је једна студија. Зато стручњаци позивају да се што прије почне рјешавати овај проблем.