Најозбиљнија ситуација са пожарима је на подручју Требиња гдје су ангажоване све расположиве ватрогасне снаге, али животи људи и њихова имовина нису угрожени, изјавио је Срни предсједник Ватрогасног савеза Републике Српске Горан Стојаковић.
- С обзиром на то да је ријеч о изузетно неприступачним теренима за људство и ватрогасну технику, пожар се неће угасити тако брзо без кишних падавина - појаснио је Стојаковић и додао да на том подручју дјелују и хеликоптери.
Он је навео да су стали проблеми са ранијим пожарима на подручју Сребренице, Билеће и Гацка.
Апеловао је да се грађани приликом спаљивања било чега, посебно пољопривредног и другог отпада на отвореном простору, не доведу у ситуацију да изазову пожаре ширих размјера.
Истакао је да се не смије спаљивати пољопривредни отпад без претходног обавјештавања и добијања сагласности надлежних ватрогасних служби, те нагласио да ватрогасне јединице у овом сушном и изузетно топлом љетном периоду не дају такве сагласности.
Стојаковић је рекао да су само за викенд имали седам, осам интервенција, те подсјетио да су у складу са Законом о заштити од пожара предвиђене казне за физичка лица до 100 до 1.000 КМ за паљење пољопривредног отпада и стрњишта.
Да би се таква казна изрекла на лицу мјеста, Стојаковић је истакао да се мора утврдити ко је изазвао пожар, направити полицијски записник и онда све послати републичком Инспекторату који изриче прекршајне налоге, док у неким локалним заједницама надлежност за кажњавање имају и припадници комуналних полиција.
Стојаковић је навео да је увијек боље спријечити пожар и да због тога у Српској годинама раде на обавјештавању јавности да би грађани били одговорнији и обавјештавали ватрогасне јединице, тражили савјете, одговарајућу опрему па и њихово присуство приликом спаљивања одређеног отпада.
Требињски ватрогасци јутрос гасе пожар у селу Добромани који за сада не угрожава куће и имовину људи.