Највећа опасност међу младима на "Тик-току"

14.12.2022. 10:03
0
ИЗВОР: srna.rs

Друштвене мреже, посебно "Тик-ток", допринијеле су стварању насилничке климе, посебно међу младима, кажу стручњаци и упозоравају потребу едукације и родитеља и дјеце, као и да се дио тих садржаја цензурише и процесуира.

Психолог Александар Милић рекао је да се ђаци у развоју често користе одређеним негативним садржајима путем друштвених мрежа, а да је посебно познат "Тик-ток" који на извјестан начин обилује садржајима насиља различитих модалитета.

Он је додао да онда оне личности које имају потребу да реагују, своје унутрашње конфликте, доказују на тај начин, односно снимају их и објављују.

- Наравно да треба реаговати на овакве поступке, јер мислим да је крајње вријеме да се дио тих садржаја са друштвених мрежа контролише, цензурише и процесуира - рекао је Милић за "Независне новине".

Он је додао да најбитнији значај примарне превенције, односно да се код дјеце сузбију фактори који доводе до поремећаја понашања.

Социолог Иван Шијаковић каже да су друштвене мреже допринијеле да се повећа број случајева насиља и створи насилничка клима, те да се на њима, посебно на "Тик-току", пласирају врло непримјерени садржаји, штетни, насилни, на којима се млади људи негативно доказују.

- Потребно је да се повећа едукација, како породице, тако и у школама, а поготово у нижим разредима, те да се поведе рачуна о штетности појединих друштвених мрежа - рекао је Шијаковић.

Недавно се појавила информација да је група дјечака силовала вршњака у Грачаници и да је све снимано мобилним телефоном.

Из Министарства унутрашњих послова /МУП/ Тузланског кантона су навели да предузимају потребне мјере у вези са догађајем који је пријављен 18. новембра.

- С обзиром на осјетљивост истраге, као и заштите малољетних лица, актера овог догађаја, нисмо у могућности износити више информација у вези с овим догађајем - речено је у МУП-у.

Прије неколико година била је актуелна и опасна игра "плави кит", током које су се дјеца самоповређивала те вршила самоубиство.

Коментари 0
Повезане вијести
Опасности друштвених мрежа за дјецу и како их заштитити Опасности друштвених мрежа за дјецу и како их заштитити
Друштвене мреже проузрокују усамљеност и депресију? Друштвене мреже проузрокују усамљеност и депресију?
Дописивао се са преварантом мислећи да је жена и остао без 3.500 КМ Дописивао се са преварантом мислећи да је жена и остао без 3.500 КМ
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    14h 38m
    0
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    22h 21m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    13h 2m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    11h 54m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    22h 34m
    0