Наљепнице за регистрацију дупло скупље због "стручне" институције

23.08.2022. 17:48
2
ИЗВОР: cin.ba

Милиони марака од наплате наљепница за регистрацију возила убудуће би умјесто у буџет БиХ могли ићи у касе приватника. Тако је одређено новим правилником који је без консултација и одобрења донио државни министар саобраћаја и комуникација.

Возачи у БиХ ће од почетка септембра плаћати наљепнице које означавају рок важења регистрације девет марака – скоро дупло више него досад.

До сада су возачи ова средства уплаћивали у буџет БиХ, а новим Правилником о регистрацији је одређено да би их од почетка септембра могли уплаћивати приватној фирми, тзв. стручној институцији с којом Министарство саобраћаја и комуникација буде склопило уговор.

Та фирма би од возача годишње наплаћивала најмање 10 милиона марака.

Сарадници министра Војина Митровића тврде да је он потписао промјену правила регистрације не поштујући законе и утврђене процедуре.

- Нисам уопште знао да се ради на Правилнику - рекао је новинарима Центра за истраживачко новинарство (ЦИН) секретар Министарства саобраћаја и комуникација БиХ Игор Пејић.

Правилник би се требао почети примјењивати од 1. септембра 2022. године.

- За текст Правилника, који је објављен у Службеном гласнику БиХ, сазнао сам након што је потписан и тада сам упутио допис и обавијестио министра да ћу се обратити Управној инспекцији и поднијети захтјев за вршење инспекцијског надзора - рекао је замјеник министра саобраћаја и комуникација Неџад Бранковић.

Бранковић тврди да је више пута упозоравао министра Митровића да је нови правилник у супротности са Законом о основама безбједности саобраћаја на путевима у БиХ, Законом о Агенцији за идентификационе документе, евиденцију и размјену података БиХ те Законом о управи, али Митровић није реаговао.

Министар није желио разговарати ни са новинарима ЦИН-а.

У БиХ се просјечно годишње региструје 1,2 милиона возила. Свако возило приликом регистрације добија наљепницу која је од 2009. године коштала 5 КМ. Тако је буџет БиХ сваке године добијао око шест милиона марака који су се распоређивали надлежним институцијама за осигурање радне снаге, опреме и других трошкова за потребе издавања докумената за регистрацију возила.

Нови правилник није прописао намјену средстава од наплате стикера.

Агенција за идентификационе документе, евиденцију и размјену података (ИДДЕЕА) БиХ је надлежна за набавку наљепница и већ је набавила залихе за наредне четири године.

Они указују да је нова одредба, која предвиђа давање послова приватној фирми, незаконита јер се само институцијама с јавним овлаштењима може повјерити обављање управних и стручних послова из надлежности Министарства те да се то уређује само законом.

- У конкретном случају, Министарство послове везано за стикере покушава уредити одредбама правилника, а који је акт ниже правне снаге - објаснили су из Агенције и упозорили Министарство да ће Правилник бити непримјењив и незаконит уколико буде садржавао одредбе о додјели посла приватној фирми.

Но, из Министарства нису реаговали на дописе, а занемарили су и њихово мишљење о доношењу Правилника.

Замјеник министра Бранковић каже да је занемарено мишљење других надлежних органа на Нацрт правилника – Спољнотрговинске коморе БиХ, Министарства унутрашњих послова Републике Српске, Федералног министарства саобраћаја и комуникација и кантоналних министарстава унутрашњих послова (МУП).

МУП-ови Републике Српске, Кантона Сарајево, Унско-санског, Тузланског, Западнохерцеговачког и Зеничко-добојског кантона указали су Министарству на незаконитост одредбе Правилника којом би се приватна фирма овластила за издавање и активирање стикера.

ЦИН је већ писао о наметима који се уводе бх. возачима, а којима су повећани профити приватника. Новинари су открили да је федерални министар саобраћаја Денис Ласић увођењем нове цијене екотеста у ФБиХ заобишао законска правила и процедуре, омогућивши велику зараду станицама техничког прегледа и приватним фирмама које врше надзор над радом станица. Међу њима су и фирме у власништву чланова странке којој припада и федерални министар.

Власници возила у ФБиХ су за четири године платили најмање 74 милиона КМ за екотестове, од чега је највећи дио – 72,5 милиона КМ – завршио у рукама приватника. Буџетима ентитета и кантона је прослијеђено 1,5 милиона КМ чији утрошак није познат.

Након писања ЦИН-а Канцеларија за ревизију институција у ФБиХ је упутио Федералном министарству саобраћаја и комуникација препоруку да размотри висину цијене за екотест, али то још није учињено.

Коментари 2
  • Generic placeholder image
    Mirce 23.08.2022. 20:50
    P.s. provjerite ugovor o nabavci stacionarnih radara za RS.
  • Generic placeholder image
    Hm 23.08.2022. 18:20
    A svi se žale da struka nije dovoljno plaćena. Pa evo sad će biti.
Повезане вијести
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе? Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе?
Зимска опрема од данас није обавезна Зимска опрема од данас није обавезна
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    14h 23m
    15
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    12h 32m
    17
  • Посне брзе шкољкице
    9h 38m
    0
  • На данашњи дан преминула српска хероина Надежда Петровић
    14h 46m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    11h 24m
    0