Напад на аутономију Српске

04.08.2021. 10:06
0
ИЗВОР: Срна

Република Српска данас се суочава са највећим притисцима од 2009. и времена пропасти покушаја наметања реформи Устава БиХ посредством "Бутмирског пакета", наведено је у новом извјештају о политичким правима Срба у региону за 2020/2021. годину.

Околности говоре у прилог тврдњи да је стање најсличније времену прије 2006. године, када је са мјеста високог представника УН отишао Ешдаун, пише у извјештају, који је објавио Напредни клуб из Београда, на чијем је челу историчар Чедомир Антић.

Аутори су навели да је у БиХ настављено развлашћивање Српске, а посебно су проблематичне манипулације са Централном изборном комисијом БиХ те увођење Закона о кажњавању негирања геноцида који треба да послужи као вербални деликт за све политичаре који желе да сачувају аутономију Српске.

- Високи представник је толерисао отимање права Српске у Централној изборној комисији, етничко чишћење судства у БиХ, отимање земљишта Српске под фирмом успоставе војне имовине. Нелегално је именован нови високи представник, наметнут је и ауторитарни закон о спречавању негирања геноцида, а земља уведена у политичку и уставну кризу - истакао је Антић.

Као одговор на даље повезивање Србије и Српске/БиХ, помоћ коју је Србија понудила грађанима те велики раст оптимизма после успеха литија у Црној Гори, Антић је навео да је почео удар на аутономију Српске, преноси "Глас Српске".

У извјештају су подсјетили да су захтјеви за укидање ентитета, па чак и кантона учестали, а указали су и на поруке за Србе које је почетком године изнио, како наводе, бошњачки вођа Бакир Изетбеговић о томе да су лоши.

Подсјетили су и да је дојучерашњи високи представник Валентин Инцко тражио да Народна скупштина одузме додијељена одликовања осуђенима за ратне злочине, а није забиљежено да је слично тражио било којој установи ФБиХ ради, на примјер, одузимања одликовања преминулом хашком осуђенику Расиму Делићу.

Анализирајући стање на терену у региону, наглашено је да је у Хрватској и даље видљива антисрпска кампања, евидентирани су бројни напади на Србе на Косову, док у Сјеверној Македонији први пут у Влади доминирају мањински Албанци.

Српски народ у Албанији ужива сасвим ограничена права, док у Словенији не уживају ни права националне мањине иако су највећа мањинска заједница и упркос томе да на сваки начин малобројнији Словенци уживају пуна права у Србији. Стање Срба у Мађарској и Румунији је добро, као и протеклих година.

Коментари 0
Повезане вијести
Неке општине немају доктора, 15 локалних заједница без вртића Неке општине немају доктора, 15 локалних заједница без вртића
Кафа све скупља, грађани купују мања паковања Кафа све скупља, грађани купују мања паковања
Колико ће првачића ове године сјести у клупе? Колико ће првачића ове године сјести у клупе?
Најчитаније
  • Сјећање на напад 14. маја 1992. и јуначке синове Српске Илиџе
    21h 32m
    15
  • У Миљацки пронађено тијело судије Аријане Љуце
    18h 12m
    3
  • Данас обдукција тијела пронађеног у Миљацки
    21h 39m
    0
  • Шта се догодило са Болницом „Србија“ у седам година?
    15h 33m
    12
  • У потрази за Божом Лопатићем претраживаће се корито Миљацке
    8h 59m
    0