Република Српска данас се суочава са највећим притисцима од 2009. и времена пропасти покушаја наметања реформи Устава БиХ посредством "Бутмирског пакета", наведено је у новом извјештају о политичким правима Срба у региону за 2020/2021. годину.
Околности говоре у прилог тврдњи да је стање најсличније времену прије 2006. године, када је са мјеста високог представника УН отишао Ешдаун, пише у извјештају, који је објавио Напредни клуб из Београда, на чијем је челу историчар Чедомир Антић.
Аутори су навели да је у БиХ настављено развлашћивање Српске, а посебно су проблематичне манипулације са Централном изборном комисијом БиХ те увођење Закона о кажњавању негирања геноцида који треба да послужи као вербални деликт за све политичаре који желе да сачувају аутономију Српске.
- Високи представник је толерисао отимање права Српске у Централној изборној комисији, етничко чишћење судства у БиХ, отимање земљишта Српске под фирмом успоставе војне имовине. Нелегално је именован нови високи представник, наметнут је и ауторитарни закон о спречавању негирања геноцида, а земља уведена у политичку и уставну кризу - истакао је Антић.
Као одговор на даље повезивање Србије и Српске/БиХ, помоћ коју је Србија понудила грађанима те велики раст оптимизма после успеха литија у Црној Гори, Антић је навео да је почео удар на аутономију Српске, преноси "Глас Српске".
У извјештају су подсјетили да су захтјеви за укидање ентитета, па чак и кантона учестали, а указали су и на поруке за Србе које је почетком године изнио, како наводе, бошњачки вођа Бакир Изетбеговић о томе да су лоши.
Подсјетили су и да је дојучерашњи високи представник Валентин Инцко тражио да Народна скупштина одузме додијељена одликовања осуђенима за ратне злочине, а није забиљежено да је слично тражио било којој установи ФБиХ ради, на примјер, одузимања одликовања преминулом хашком осуђенику Расиму Делићу.
Анализирајући стање на терену у региону, наглашено је да је у Хрватској и даље видљива антисрпска кампања, евидентирани су бројни напади на Србе на Косову, док у Сјеверној Македонији први пут у Влади доминирају мањински Албанци.
Српски народ у Албанији ужива сасвим ограничена права, док у Словенији не уживају ни права националне мањине иако су највећа мањинска заједница и упркос томе да на сваки начин малобројнији Словенци уживају пуна права у Србији. Стање Срба у Мађарској и Румунији је добро, као и протеклих година.