Цивилна заштита Кантона Сарајево донијела је наредбу о евакуацији становништва у дијеловима Општине Стари Град који су угрожени клизиштима. Одлуку је потписао министар комуналне привреде, инфраструктуре, просторног уређења, грађења и заштите околиша Кантона Сарајево Бојан Бошњак.
Према наредби која је објављена данас, наређује се Општинском штабу цивилне заштите Општине Стари Град Сарајево да изврши евакуацију становништва и материјалних добара са угрожених подручја Општине Стари Град Сарајево, МЗ Широкача, улица Бостарићи и Аблаковина, на подручје општина Центар, Нови Град и Ново Сарајево.
За њих је осигуран привремени смјештај и то у КЈУ "Дом за социјално здравствено збрињавање особа са инвалидитетом и других особа" у Нахоревској улици, "Дом за дјецу без родитељског старања" на Бјелавама, "Васпитни центар Кантона Сарајево" у Јукићевој улици те Службе за збрињавање дјеце у стању потребе у улици Хамдије Чемерлића и СОС Дјечија села БиХ.
Свакако, према протоколу, грађани који се налазе у овом дијелу Старог Града, могу одбити овакву наредбу. Оно што треба такођер напоменути јесте да је одлуку о евакуацији донио кантонални ниво власти те ће се она, у складу с процедурама, даље "спуштати" на нивое општина.
За реализацију ове наредбе задужују се општински штабови цивилне заштите, Управа полиције МУП-а КС, Министарство за рад, социјалну политику, расељена лица и избјеглице КС, јавне установе, хуманитарна организација, општинске службе за управу и организације Црвеног крста.
У посљедњих неколико седмица интензивирале су се активности на рјешавању проблема клизишта у овим дијеловима Општине Стари Град, а средином октобра одржана је и ванредна сједница цивилне заштите када је усвојено неколико закључака.
Задужује се служба цивилне заштите да затражи помоћ Федералне управе цивилне заштите путем Кантоналне управе цивилне заштите КС, с циљем хитног обустављања даљег одлагања материјала на депонију и уклањања постојеће депоније, због опасности узрокованих клизиштем које се шири према објектима у подножју. Такође, потребно је извести дренажне радове за контролирано одвођење вода из тијела клизишта до најближег реципијента. Све ово се проводи у сарадњи с надлежним институцијама Републике Српске, с обзиром на то да се клизиште налази на подручју тог ентитета.
Наложено је служби цивилне заштите да затражи помоћ Кантоналне управе цивилне заштите у сврху уклањања обрушених стабала и камено-земљаног материјала из корита Бистричког потока, с обзиром на то да ОСГ и ЈКП ОСГ немају адекватну механизацију и ресурсе за наведено. Остале наредбе односе се на припрему плана евакуације за подручје Бостарићи, укључујући процјену броја угрожених особа и њихових потреба, организовање 24-сатне дежуре на локалитету Бостарићи како би се пратила ситуација и брзо реаговало у случају опасности, постављање дежурних телефона за пружање информација грађанима.
Према наредби служба цивилне заштите задужена је да се обрати Федералној управи цивилне заштите и другим релевантним институцијама ради координације мјера и ресурса, а Служба за инспекцијске послове задужена је да се обрати надлежним инспекцијским органима у Републици Српској како би их упознали са мјерама из прелиминарног извјештаја Завода за изградњу КС.
Наредбом се обавезује Служба цивилне заштите да затражи од МУП-а КС, Управе полиције, свакодневно снимање дроном предметног локалитета како би се ажурно пратити стање на терену и евентуалне промјене, а од Владе Кантона Сарајево и Федералне дирекције за робне резерве затражиће се стављање на располагање капацитета у случају евакуације становништва.