Наступила православна Нова година, широм Српске организован дочек (ФОТО)

14.01.2025. 08:43
0
ИЗВОР: srna.rs/РТРС

Српска, Руска, Грузијска православна црква, Света Гора и Јерусалимска патријаршија, које поштују јулијански календар, у поноћ су дочекале Нову годину.

Ове цркве 14. јануара, односно 1. јануара по јулијанском календару, обиљежавају два велика хришћанска празника - Обрезање Исуса Христа и Светог Василија Великог.

У поноћ су у православним храмовима служени молебани за успјешну и благословену Нову годину.

Занимљиво је да традиција обиљежавања јулијанске Нове године постоји и у неким њемачким кантонима у Швајцарској /Алтер Силвестер/, као и у неким дијеловима Галске заједнице у Шкотској.

Јулијански календар је увео римски император Јулије Цезар 45. године прије нове ере и користио се у цијелој Европи до 16. вијека, када је почео постепени прелазак поједних држава на Грегоријански календар.

На Првом васељенском сабору у Никеји 325. године хришћанска црква је прихватила Јулијански календар као званичан.

Творац календара је грчки астроном Сосиген, на иницијативу Јулија Цезара, по којем календар и носи име.

Широм Српске дочекана православна Нова година

Дочек православне Нове године организован је на отвореном уз богат забавни програм широм Републике Српске, али и у ресторанима.

У поноћ је у храмовима служен молебан за благословено ново љето.

У Бањалуци, код Храма Христа Спаситеља, наступиле су етно-групе „Траг“, „Теодулија“ и „Ива“.

Слика

Фото: rtrs.tv

У Источном Новом Сарајеву и у Палама дочек је организован на отвореном уз богат забавни програм.

Православна Нова година у Источном Новом Сарајеву дочекана је на Тргу Републике Србије уз Николину Ковач и Сашу Капора, а за све посјетиоце било је обезбијеђено бесплатно кувано вино.

Слика

Фото: rtvbn.com

Православна Нова година у Палама дочекана је уз Бранку Зечевић и оркестар Милана Нинковића на шеталишту поред Олимпијског парка, а прије тога наступио је бенд Истурено одјељење.

Слика

Фото: rtvbn.com

Добојлије су православну Нову годину дочекали на отвореном у Парку народних хероја, а у Петрову, Станарима и Теслићу у затвореним објектима.

За новогодишњу ноћ Добојлије је забављала пјевачица Станојка Митровић - Ћана, а овим концертом завршена је манифестација "Зимска чаролија".

Слика

Фото: rtvbn.com

Становници Новог Града дочекали су православну Нову годину на Тргу "9. јануар" уз пјевача Јована Перишића.

Слика

Фото: rtrs.tv

У Бијељини је организован дочек на Тргу краља Петра Првог Карађорђевића уз концерт Банета Мојићевића, а на Тргу православља у Дервенти наступио је „Тропико бенд“.

Слика

Фото: infobijeljina.com

У Брчком је дочек православне Нове године организован на платоу испред Споменика српским браниоцима. Наступао је трубачки оркестар Дејана Јевђића, побједник Сабора трубача у Гучи, а за све посјетиоце обезбијеђени су топли напици.

Слика

Фото: rtvbn.com

Коментари 0
Повезане вијести
Српска богатија за 33 бебе Српска богатија за 33 бебе
УБ Фоча: Нови медицински апарат за лијечење кожних болести УБ Фоча: Нови медицински апарат за лијечење кожних болести
На једно славље дођу двије сахране, погледајте колико је људи у Српској умрло у 2025. На једно славље дођу двије сахране, погледајте колико је људи у Српској умрло у 2025.
Најчитаније
  • Како је нестао древни српски Дубровник
    18h 31m
    34
  • Саша Зорановић - Квргуша која га је одвела међу топ 10 кувара свијета
    15h 10m
    0
  • Разматра се опција да Додик буде кандидат за предсједника Србије након Вучића?
    21h 17m
    12
  • Диана Будисављевић - Српски анђео
    2h 39m
    0
  • Слиједи појачана контрола пружалаца услуга смјештаја у Источном Сарајеву
    22h 49m
    4