Навршиле су се 22 године од отмице новинара "Радио Приштине" Ђуре Славуја и Ранка Перенића, киднапованих на путу Ораховац-Велика Хоча, недалеко од манастира Зочиште на Косову и Метохији.
Новинарска екипа "Радио Приштине" кренула је да уради репортажу о повратку претходно киднапованих монаха у овај манастир недалеко од Велике Хоче, али су скренули на погрешан пут и од тада им се губи сваки траг.
На мјесту њихове отмице Удружење новинара Србије /УНС/ и огранак Удружења на Косову поставили су спомен-плочу са натписом на српском и албанском језику "Овде су 21. августа 1998. године нестали новинари. Тражимо их."
Плоча је неколико пута обарана и одношена, а из овог удружења сваке године на дан киднаповања колега посјећују мјесто њихове отмице уз подсјећање да до данас није расвијетљена њихова судбина.
Генерални секретар УНС-а Нино Брајовић рекао је за "Вечерње новости" да је ово прва годишњица током које је плоча са натписом о нестанку колега на свом мјесту. Претходно је осам пута скидана и постављана.
- Према истраживању УНС-а, новинар `Њујорк тајмса` је дан после отмице Славуја и Перенића видео њихов аутомобил у околини Суве Реке, али ни од кога није добио одговор шта је са њима. Зато УНС неће престати да се бори и опомиње све док налогодавци и кривци за њихов нестанак не буду кажњени, али и за киднаповања и убиства свих медијских радника на Косову - нагласио је Брајовић.
Лист подсјећа да је на Космету киднаповано 18 медијских радника, 15 српских и албанских и трочлана екипа њемачког листа "Штерн".
Пред Хашким трибуналом процесуиран је само случај убиства албанског новинара Шабана Хотија, који је као дио Руске државне телевизије киднапован 1998. године и убијен у једном од логора.