Недостатак радне снаге велики је проблем у свим привредним гранама, посебно у угоститељству.
Послодавци из сезоне у сезону интензивно траже раднике, који традиционално одлазе на привремени рад у Хрватску и Црну Гору.
Одлазак радника у Хрватску и Црну Гору, сваке године задаје главобољу требињским угоститељима, што је посебно изражено пред сезону, пише РТРС.
Конобари, кувари и шанкери тренутно су најтраженији.
- Очигледно је да је велики одлив радника и да се сви угоститељи сусрећу са тим, па и ми овдје, али се трудимо да свим нашим запосленим пружимо добре услове како бисмо их задржали. Код нас је тренутно расписан конкурс за рецепционере, конобаре, куваре, шанкере, домаћинство односно хигијеничарке - навела је Милица Аџић, маркетинг менаџер Требиње.
Услов да би радници осталии, сматрају угоститељи, су сигуран посао, нормални услови за рад и пристојне плате.
- Некако смо успјели да их све задржимо тиме што смо им оставили сезонске плате које ће вјероватно у сезони порасти, јер не можемо да се боримо против Дубровника, Црне Горе, људи одлазе гдје им је боље, гдје су више плаћени, тако да ми иако је мртва сезона негдје послујемо и на нули како бисмо задржали добре људе - истакла је Бранка Илић, директор хотела у Требињу.
Из Удружења послодаваца туризма и угоститељства “Хорека” кажу да су плате и услови рада главни разлог одласка радника.
А просјечна плата радника у угоститељству у Српској је од 800 до 1.200 марака.
- Мораћемо мијењати од законске регулативе до неких ствари гдје ће бити задовољна и једна и друга страна, мораћемо и већу емпатију гајити према својим радницима, од едукације, бенефита, боље плате и све оно што је укључено да би неко био задовољан својим радним мјестом - сматра Далибор Шајић, предсједник Удружења послодаваца туризма и угоститељства Хорека.
Да би зауставили одлив радника, Привредна комора Републике Српске, у оквиру УСАИД-овог пројекта развоја одрживог туризма у БиХ, са УСАИД-ом проводи “Профи програм обуке и сертификације на радном мјесту”.
Реализација је планирана у три хотела и два ресторана у Бањалуци и Теслићу.
- Програм ће бити реализован на четири нивоа – први је за раднике који тек ступају на рад, други и трећи ниво су за запослене, а четврти је за менаџмент - појаснио је Перо Ћорић, предсједник Привредне коморе Републике Српске.
- Обуке ће бити на радном мјесту, што је ријетка прилика, сертификоване су и биће признате од надлежних институција. Овом праксом, која даје добре резултате, повећавају се вјештине и знања, што ће побољшати квалитет услуге хотела или ресторана, те мотивисати послодавца да задржи такве раднике - додао је Ерол Мујановић, замјеник директора Канцеларије за економски развој УСАИД-а у БиХ.
У угоститељству у Српској, запослено је више од 13.000 радника, а на бироу за запошљавање је више од 3.000 незапослених који су потребни овом сектору.