Неправилна исхрана шкоди више него цигарете

29.01.2020. 21:36
0
ИЗВОР: Telegraf.rs

Нездрава исхрана у данашње вријеме убија више људи него цигарете, пише Bright Side". Научници су открили да недостатак важних хранљивих материја може знатно оштетити наше здравље. Исто тако, неки производи које убацујемо у своју исхрану због њихових, тзв. користи, такође могу бити деструктивни за наше тијело.

Погледајте које све нездраве ствари свакодневно уносимо у своју исхрану.

1. Свјежи воћни сокови

Воће се сматра здравим за нашу исхрану, а свјежи сокови су једноставан начин да у себе унесемо дневну дозу воћа. Ипак, у течном облику, воће изгуби већину својих корисних елемената, попут влакана која играју кључну улогу у спречавању дијабетеса, болести срца и гојазности.

Шта више, неконтролисано конзумирање сокова заправо може довести до појаве ових здравствених проблема због количине шећера коју садрже. У ствари, неки од њих имају исто шећера колико и лименка Кока-коле!

Препоручљивије је појести цијелу воћку, него пити воћне сокове. Једна воћка је довољна да вас засити и испуни вашу потребу за нечим слатким, док је за прављење једне чаше сока, обично потребно искористити више воћки одједном.

2. Слаткиши од граноле

Иако су богате хранљивим састојцима, неке грицкалице од граноле садрже и велике количине шећера. Према бази података о хранљивим намирницама, најпопуларнији овакви слаткиши садрже од 15г до 30г шећера по порцији. Са друге стране, уколико се на прави начин изаберу, ове грицкалице су савршен начин да утолите глад и избјегнете преједање, јер су порције направљене тако да буду довољне и садрже доста здравих намирница. Идеална грицкалица треба да садржи 3г влакана, 5. протеина и мање од 10г шећера.

3. Суши

Суши сам по себи није штетан. Међутим, проблем представљају разни састојци и адитиви који се додају у њега. Многе ролнице данас садрже мајонез, крем сир, сосеве и друге састојке који повећавају хранљиву вриједност сушија и чине да једна ролница има калоријску вриједност довољну за читав дан. Како бисте избјегли проблем са тежином, бирајте једноставне ролнице од лососа или идите на сашими.

4. Узгајана риба

Овај проблем се, такође, тиче и сушија. Дивља риба је богата Омега 3 масним киселинама, које смањују ризик од болести срца или шлога. Ипак, то доста зависи од тога чиме се риба храни. Нажалост, она риба коју купујемо у супермаркетима обично не долази из океана, већ из узгајивачница. Дакле, ту не само да им недостаје здрава исхрана, него садрже и хемијске додатке које узгајивачи додају како би риба брже расла.

Покушајте да нађете извор свјеже рибе у вашем граду и купујете на провјереном мјесту.

5. Храна без масти

У прошлом вијеку храна без масти је била право откриће. Тако је било све док нутриционисти нису схватили да су произвођачи почели да мијењају здраве масти прерађеним шећером како би одржали природни укус намирница. Дакле, умјесто да имате оно што називају здравим оброком, ви буквално једете скривену шећерну бомбу. Сада стручњаци препоручују да се опредеијлите за млијечне производе који су богати витаминима и здравим мастима, попут сеоског сира или грчког јогурта, који не укључују никакве шећерне додатке.

6. Житарице

Житарице су одувијек сматране једноставним рјешењем за здрав и хранљив доручак. Ипак, немају све врсте житарица исти добар учинак. Већина њих је направљена од рафинисаних зрна. Током тог процеса, житарице губе значајну количину влакана и других састојака који вам помажу да останете сити. Да не спомињемо још и огромну количину шећера која им се додаје како би имале бољи укус и биле привлачније дјеци.

Повећан унос шећера може узроковати дијабетес, болести срца и гојазност. Умјесто житарица, конзумирајте овсене каше или интегралне житарице, које садрже довољно влакана да вас засите и дају вам енергију.

7. Бијели хљеб

Бијели хљеб је још један производ направљен од рафинисаних зрна коме фале здрави хранљиви састојци и влакна. Док влакна доприносе одржавању здраве тежине, доброг крвног притиска и мањег ризика од дијабетеса и кардиоваскуларних болести – чињеница да их бијели хљеб нема разлог је зашто се суочавате са свим тим проблемима.

Хљеб од цијелих житарица могао би бити добра замјена. Шта више, студије су показале да дневна конзумација овог хјлеба, смањује ризик  од развоја наведених болести.

8. Соја

Соја може бити штетна по ваше здравље, као што је и за екологију. Наиме, већина соје је генетски модификована, што значи да је тешко да ћете добити било који од обећаних хранљивих састојака из њих.

Други проблем са сојом је висока концентрација изофлавона, или биљних естрогена, који повећавају њихов ниво у вашем тијелу и нарушавају ваш менструални циклус. Из истих разлога, узимање соје је обично повезано са повећаном активношћу хормона штитне жлијезде, што може довести до неочекиваног губитка тежине, знојења и отицања вашег врата.

Коментари 0
Најчитаније
  • Магдалена Влашки отишла на љепше мјесто – храбра дјевојчица са анђелима
    3h 21m
    0
  • Печени кромпир са сусамом
    5h 55m
    2
  • Сахрана храбре дјевојчице Магдалене Влашки у сриједу, 27. новембра
    2h 3m
    0
  • Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу
    18h 59m
    1
  • Преминуо Драган Марковић Палма
    18h 34m
    0