Обренка Слијепчевић изабрана је јуче у четврти мандат за предсједника Комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске, иако су прије само неколико дана републички ревизори утврдили да је себи исплаћивала плату по коефицијенту већем од оног утврђеног Одлуком Народне скупштине Републике Српске (НСРС).
Поред тога, већ годинама се указује на то да је број сукоба интереса који утврди ова комисија занемарив, те да се дешавало да поједини посланици у НСРС и комплетан мандат проведу у сукобу интереса. Захвалност су јој узвратили новим мандатом.
Када је ријеч о ревизорском извјештају Комисија је добила бројне критике и мишљење са резервом због знатних пропуста.
- Примијењени коефицијент за обрачун плате предсједника Комисије је већи од коефицијента утврђеног Одлуком Скупштине. Такође, за чланове комисије утврђене су и исплаћене накнаде у већим износима у односу на Одлуку НСРС - истакли су ревизори у Извјештају.
Како су навели, предсједнику Комисије су вршене исплате накнаде сходно одлукама које нису одобрене од стране Скупштине.
- Према одлукама предсједника Комисије вршено је увећање плате по основу додатног рада за запослене у Стручној служби, што није у складу са одредбама Посебног колективног уговора за запослене у органима управе Републике Српске - наведено је у Извјештају.
Ревизори наводе да и накнаде поводом Осмог марта нису у складу са колективним уговором, а склапани су и уговори о дјелу за систематизована радна мјеста што је такође противзаконито.
Добро упућени извори КАПИТАЛА кажу да Комисија плаћа Слијепчевићки телефонске рачуне за приватни телефонски број, као и бројне друге неоправдане трошкове које немају везе са пословањем.
Осим овог, Комисија према наводима ревизије није донијела План јавних набавки за 2020. годину, нити су доношене посебне одлуке о покретању поступка јавне набавке, што није у складу са Законом о јавним набавкама.
Ова Комисији је лани имала на располагању буџет од 359.200 КМ.
Ћетковићки кривична пријава, а Слијепчевићки мандат
Против директорице Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ) Јелене Ћетковић поднесен је извјештај Окружном јавном тужилаштву Бањалука због сумње да је злоупотребом службеног положаја оштетила агенцију за 256.698 КМ.
Њој и Радмили Стојнић се на терет ставља не поступање по препорукама Главне службе за ревизију РС, те неовлаштено повећање плате за директорицу АПИФ-а. За разлику од Ћетковићеве, Слијепчевићка код које је такође ревизор утврдио незаконито награђивање и повећање плате, награђена је новим мандатом.
КАПИТАЛ подсјећа да Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске почела је рјешавати пристигле захтјеве од 2009. године, а Слијепчевићева је од самог оснивања на челу овог тијела, односно већ три мандата.