Никола Коперник: Човјек који је зауставио Сунце и покренуо Земљу

19.02.2025. 09:13
2
ИЗВОР: nezavisne.com

На данашњи дан, 19. фебруара, 1473. године, у граду Торуњу у Пољској, родио се човјек који је преокренуо поглед на свијет.

Никола Коперник је био астроном, каноник, правник, математичар, доктор и економиста. Свијету је најпознатији по дјелу "О гибању небеских тијела" (Де Револутионибус Орбиум Цоелестиум), у којем је описао хелиоцентричну визију свемира - визију у којој Земља више није у средишту свемира, него Сунце, док се Земља и остале планете окрећу око њега идеалним кружним стазама. Никола Коперник је такође утврдио троструко гибање Земље: ротацију око своје осе, око Сунца и прецесију Земљине осе. Све то је направио бавећи се астрономијом из хобија. Коперник се у времену у којем је живио, тачније у 15. вијеку, није могао ослонити на познавање гравитације, него само на принципе математике и физике тог времена. Упркос томе, дошао је до револуционарних закључака.

Младост и школовање

Никола Коперник је рођен 19. фебруара 1473. године у Пољској у породици која се бавила продајом бакра. Био је најмлађи од четворо дјеце. Када је имао десет година, отац му је умро па је бригу о његовом образовању преузео његов ујак. Године 1491. Никола је уписао Универзитет у Кракову, гдје је учио сликање и математику. Иако тада није учио астрономију, развио је интересовање за галаксију и звијезде и прикупљао је књиге на ту тему.

Након што је завршио студије 1494. године, ујак га је поставио за свештеника у Торуњу. Иако званично није био свештеник, Коперник је задржао овај положај до краја живота. Овај посао му је омогућио довољно новца да настави са студијама.

Године 1496. Никола је отпутовао у Италију, у Болоњу, гдје је уписао црквено право. Након завршених студија црквеног права уписао се на медицину у Падови 1500. године. У слободно вријеме изучавао је астрономију. Послије студија се вратио у Пољску и својим обавезама свештеника, али се убрзо преселио у Фромборк, гдје је до краја живота живио и радио као свештеник. Ту је направио свој опсерваторијум на једној од кула тврђаве која је окруживала цркву.

Рад

За вријеме школовања изучавао је астрономију и 1508. године Коперник је развио модел хелиоцентричног планетарног система. Још у другом вијеку п.н.е. Птоломеј је изумио геоцентрични модел који се није слагао са Аристотеловом идејом да се небеска тијела окрећу различитим брзинама око одређене тачке тј. Земље, као центра Соларног система. Због ових недосљедности, Никола Коперник је одлучио да постави Сунце у центар система умјесто Земље. Он је такође вјеровао да величина сваке Земљине орбите зависи од њене удаљености од Сунца.

Иако је ова теорија сматрана револуционарном, била је брзо одбачена, јер је Птоломејеву теорију Црква радије прихватила, јер јој је одговарало да Земља буде центар универзума. Међутим, Коперников систем је био много прецизнији и укључивао је много ефикасније формуле за израчунавање положаја планета. Открио је, такође, да се Земља окреће око Сунца и око своје осе.

Своје дјело "О гибању небеских тијела" Коперник је написао десетак година прије смрти, али га је дао у штампу лежећи на самртној постељи, вјероватно како би избјегао инквизицију. Саму књигу посветио је тадашњем папи, Павлу ИИИ. Упркос томе, дјело испочетка није доживјело велики успјех: књига се слабо продавала јер је у њој било превише математике и досадних таблица. 

Ипак, 1616. године, 76 година након објављивања, Црква забрањује тај рад Николе Коперника, јер противрјечи Библији. Како то уобичајено бива, са забраном долази и велики успјех. Католички свијет могао је легално читати "О гибању небеских тијела" тек након што је прошло још 206 година (1822. године). У међувремену, 1633. године, бројни су искористили Коперникова сазнања и погурали науку даље. Најпознатији међу њима је Галилео Галилеи, којег је Црква 90 година након Коперникове смрти осудила након једног дана затвора, Галилео је остатак живота провео у кућном притвору.

Рукопис најважнијег Коперниковог дјела је сачуван и чува се у Јагелонској универзитетској библиотеци у Кракову. Своју расправу је Коперник подијелио у шест књига, које укупно садрже 213 страница.

Никола Коперник, "човјек који је зауставио Сунце и покренуо Земљу", умро је 24. маја 1543. године, у седамдесетој години. Покопан је у катедрали у Фромборку на сјеверу Пољске. Међутим, све до 2005. године тачно мјесто његовог укопа није било познато, а те године га је утврдио археолог Јерзи Гасовски, што је касније потврђено и идентификацијом. Године 2010. Коперник је поново покопан у истој катедрали, али уз заслужену свечаност и на познатом мјесту.

Пише: Миња Шуковић

Коментари 2
  • Generic placeholder image
    istina 19.02.2025. 14:23
    I Galileo i Kopernik su satanisti-jezuiti, koji su slijedili satanističku nauku nepomjanika,i rugali se Tvorcu svega vidljivog i nevidljivog, Gospodu Bogu. Niti je zemlja lopturina,niti se okreće. Imamo Bibliju, prvu glavu Petoknjižja Mojsijevog o stvaranju zemlje i svjetila nebeskih,imamo Psalme i ko ima oči da vidi i uši da čuje, znaće da su ova dva hohštaplera sve kontra Biblije izokrenula, koje zlo i mi i naša djeca danas uče u Rotšildovom satanističkom obrazovanju (čitaj zaglupljivanju)!
  • Generic placeholder image
    Goran 19.02.2024. 09:31
    Kopernikov ucenik Galileo je tvrdio da se zemlja okrece,tjerali su ga da klekne i da govori da se ne okrece,kada bi se uspravio rekao bi,IPAK SE OKRECE
Најчитаније
  • Годишњица срамне арбитраже за Добрињу
    12h 37m
    0
  • СИПА покушала ухапсити Додика, спријечио их МУП Српске (ВИДЕО)
    8h 40m
    3
  • Додик се састао са Ћосићем и начелницима градских општина
    9h 20m
    9
  • Данас "Васкршње радости" у Источној Илиџи
    19h 44m
    2
  • Одржане "Васкршње радости" у Источној Илиџи (ФОТО)
    17h 0m
    1