Први случај птице пjевачице - вољић маслинар потврђен је ове недjеље на територији Србије у Прешевској долини - Рујен, која се налази у склопу Међународно значајног подручја за птице и дiо је еколошке мреже Србије, саопштено је данас из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
Орнитолози тог друштва Слободан Марковић и Никола Недељковић, овог прољећа обилазе цијелу Србију истражујући и картирајући птице у склопу израде првог националног атласа птица гњездарица, па су тако на пашњаку обраслом грмљем, јужно од Прешева фотографисали вољића маслинара.
Вољић маслинар је од средине седамдесетих година биљежен у суседној Сјеверној Македонији, а пратећи промјене у распрострањењу бројних медитеранских врста птица које су условљене промјеном климе и карактера станишта, орнитолози су очекивали да се и вољић маслинар појави у Србији, па и да постане гњездарица.
Вољић маслинар је врста мале птице пјевачице која се гнијезди се у југоисточној Европи и на Блиском истоку, селица је и зимује у источној и јужној Африци, од Кеније на југу до Јужне Африке.
За размножавање користи воћњаке, маслињаке, отворене храстове шуме, макију на брдским падинама и ријетко пошумљене ливаде и пашњаке.
Гнезди се у мају и јуну када полаже три или четири јајета, а храни се углавном бескичмењацима, посебно инсектима, а током љета и воћем, укључујући смокве.
Неке од медитеранских врста птица којима је крајњи југ једино станиште у Србији су велика шева, модрокос, источна средоземна бјелогуза, грмуша црвеновољка, источна велика грмуша и друге.