Грађани Републике Српске још нису стигли платили ни прве увећане рачуне за струју, а „Електропривреда РС“ (ЕРС) већ им спрема ново поскупљење, открива портал Kaпитал.
Наиме, на адресу Министарства енергетике и рударства РС, односно на руке министру Петру Ђокићу стигла је анализа стања у овом јавном предузећу са закључком да је неопходно што прије повећати цијену струје како би се систем одржао на ногама.
У допису који је у посједу Капитал-а се наводи да са новом цијеном треба кренути најкасније од средине године.
ЕРС све покушава оправдати улагањем у постојеће објекте и изградњу нових.
- Имајући у виду неопходност улагања у постојеће производне објекте и изградњу нових, а све са циљем обезбјеђења енергетске стабилности Републике Српске потребно је повећати цијене електричне енергије крајњим купцима у Републици Српској најкасније почев од 1. јула 2025. Године - наводи се у анализи.
У њој се наводи да би се повећање извршило на основу анализе пословања након првог квартала, те процјене стања у електро – енергетском систему.
- Повећање цијена би довело до тога да би оне и даље биле мање него у ЕПС или ЕП БиХ. Цијена енергије за јавно снабдијевање у ЕП БиХ је 49 евра по мегавату, а у ЕПС 51,24 евра. Односно, Матично предузеће би остало један од најповољнијих снабдјевача електричном енергијом у региону - правдају се у ЕРС.
Добро упућен извор Капитал–а из ЕРС-а каже да је план да струја поскупи за још 20 одсто.
Подсјећамо, генерални директор ЕРС-а Лука Петровић је јуче имао састанак са премијером Радованом Вишковићем, али је ове намјере прећутао новинарима на конференцији за медије.
Рекао је да систем ЕРС-а и даље има могућност да одржава ниже цијене електричне енергије него у окружењу.
Међутим, признао је да је стање у производним предузећима јако лоше. Угаљ који се ложи у термоелектранама је лошег квалитета, а хидроцентрале имају велики проблем због лоше хидролошке ситуације.
Због свега, упозорио је он, струја ће морати да се увози по веома високим цијенама.
Он је навео да ће бити направљен сет закључака који ће Влада разматрати и додао да су видљиве потребе за рационализацијом свих врста трошкова у систему “Електропривреде”.
- Важно је да морамо покретати само оне инвестиције од којих ћемо добијати повећање погонске спремности, смањење дистрибутивних губитака и повећање производње електричне енергије -рекао је Петровић.
Подсјећамо, он је на челу ЕРС-а од новембра 2018. године, а од тада у рад није пуштен ниједан нови објекат за производњу струје.
Иначе, Петровић је у посљедњих неколико седмица више у банкама него у својој канцеларији.
Предузеће се код комерцијалних банака у посљедња два мјесеца задужило за око 125 милиона марака, што довољно говори у каквом стању је електро – енергетски систем у Српској.
Без обзира не то и даље настављају да троше новац на све и свашта, а посљедња у низу је куповина објекта у Љубињу за коју планирају дати око два милиона КМ. Такође, милионе марака редовно издвајају за рекламирање свог монополског положаја, а на крају то све фактуришу грађанима.
Подсјећамо, од почетка ове године рачуни за струју грађана Српске су већи за око осам одсто. Струја је поскупјела у већем проценту, али у коначном рачуну она учествује око 50 одсто.
Друга половина се односи на трошкове преносне и дистрибутивне мрежарине који се за сада неће повећавати, иако према нашим информацијама постоји огроман притисак оператора дистрибутивног система (ОДС) да се то деси.