Професори српског језика са Катедре за србистику Филозофског факултета на Палама Бранка Брчкало и Миланка Бабић одржале су данас у Средњошколском центру Пале интерактивни част о значају српског језика у савременом друштву и поручиле да је промовисање овог језика и ћирилице најважније за опстанак српског народа.
Брчкало је рекла поводом обиљежавања Међународног дана матерњег језика да без језика нема ни народа, те да о значају језика треба размишљати стално, а не само када постоји неки повод.
- Није све на школи. Ако не заштитимо језик и законом и институцијом онда нећемо много остварити у васпитно-образовним установама - изјавила је Брчкалова новинарима.
Према њеним ријечима, Филозофски факултета планира низ промоција које ће говорити о Катедри србистике и промовисању српског језика и ћирилице.
Фото: СРНА
- Увијек се враћамо завјештању Стефана Немање, који је говорио - шта је народ узмете ли му језик и душу? Ми се стално боримо против разних притисака у вријеме глобализације - навела је Брчкалова.
Професор на Филозофском факултету на Палама Миланка Бабић указала је на сукоб политике и лингвистике јер је српски књижевни језик расточен на четири политичка језика.
- Та четири политичка језика нису значајна са лингвистичке стране јер то и даље остаје исти језик са истим правилима, потенцијалима и историјом - навела је Бабићева.
Ученица Средњошколског центра "Пале" Соња Елек рекла је да је школа поводом обиљежавања Дана матерњег језика организована низ активности с циљем развијања свијести код младих људи према његовању српског језика.
- Важно је да чувамо наш матерњи језик да бисмо могли опстати као народ. На нама као потомцима Немањића, као светосавцима јесте да чувамо матерњи језик - поручила је Елекова.
У свијету се данас обиљежава Међународни дан матерњег језика, који је УНЕСКО одредио као дан када се већа пажња посвећује питањима његовања језичке и културне различитости.
Око 6.000 језика се говори у свијету, али лингвисти прогнозирају да ће до краја 21. вијека више од половине, чак и до двије трећине одумријети.