Profesori srpskog jezika sa Katedre za srbistiku Filozofskog fakulteta na Palama Branka Brčkalo i Milanka Babić održale su danas u Srednjoškolskom centru Pale interaktivni čast o značaju srpskog jezika u savremenom društvu i poručile da je promovisanje ovog jezika i ćirilice najvažnije za opstanak srpskog naroda.
Brčkalo je rekla povodom obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika da bez jezika nema ni naroda, te da o značaju jezika treba razmišljati stalno, a ne samo kada postoji neki povod.
- Nije sve na školi. Ako ne zaštitimo jezik i zakonom i institucijom onda nećemo mnogo ostvariti u vaspitno-obrazovnim ustanovama - izjavila je Brčkalova novinarima.
Prema njenim riječima, Filozofski fakulteta planira niz promocija koje će govoriti o Katedri srbistike i promovisanju srpskog jezika i ćirilice.
Foto: SRNA
- Uvijek se vraćamo zavještanju Stefana Nemanje, koji je govorio - šta je narod uzmete li mu jezik i dušu? Mi se stalno borimo protiv raznih pritisaka u vrijeme globalizacije - navela je Brčkalova.
Profesor na Filozofskom fakultetu na Palama Milanka Babić ukazala je na sukob politike i lingvistike jer je srpski književni jezik rastočen na četiri politička jezika.
- Ta četiri politička jezika nisu značajna sa lingvističke strane jer to i dalje ostaje isti jezik sa istim pravilima, potencijalima i istorijom - navela je Babićeva.
Učenica Srednjoškolskog centra "Pale" Sonja Elek rekla je da je škola povodom obilježavanja Dana maternjeg jezika organizovana niz aktivnosti s ciljem razvijanja svijesti kod mladih ljudi prema njegovanju srpskog jezika.
- Važno je da čuvamo naš maternji jezik da bismo mogli opstati kao narod. Na nama kao potomcima Nemanjića, kao svetosavcima jeste da čuvamo maternji jezik - poručila je Elekova.
U svijetu se danas obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika, koji je UNESKO odredio kao dan kada se veća pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezičke i kulturne različitosti.
Oko 6.000 jezika se govori u svijetu, ali lingvisti prognoziraju da će do kraja 21. vijeka više od polovine, čak i do dvije trećine odumrijeti.