Обиљежавање дана страдања српског становништва 30. јула

23.07.2024. 12:53
0
ИЗВОР: srna.rs

Дан страдања српског становништва у општини Трново биће обиљежен у уторак, 30. јула, када ће бити служени литургија у Храму Светог Георгија и парастос, те положени вијенци код централног споменика у Трнову и на Рогоју.

Током рата од 1992. до 1995. године у Трнову и околним селима страдала је 101 цивилна жртва, а за одбрану огњишта од агресора живот је положило 130 трновских бораца.

Најмлађа цивилна жртва на подручју Трнова имала је 18 мјесеци, а најстарија 96 година.

Литургија ће бити служена у 9.00 часова, у 10.00 часова планиран је парастос код централног споменика у Трнову, а у 10.30 часова полагање вијенаца, најављено је из Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Трново, које је организатор обиљежавања.

Обраћање званичника је у 11.00 часова, а у 11.30 часова предвиђен је полазак на Рогој гдје ће код централног споменика бити служен парастос.

По броју погинулих у односу на број становника, Трново је друга општина у Републици Српској која је највише страдала у протеклом рату.

Јединице Војске Републике Српске су 12. јула 1993. године ослободиле Трново, гдје су затекле само згаришта и рушевине, јер је 98 српских села уништено, као и сви привредни објекти.

За ратне злочине над српским цивилима и борцима на подручју Трнова још нико није осуђен, а пред Судом БиХ вођени су процеси против Едхема Годињака, Медариса Шарића и Мирка Бунозе.

Коментари 0
Повезане вијести
Свједочење Невенке Добрић којој су у избјегличкој колони убијени син и свекар Свједочење Невенке Добрић којој су у избјегличкој колони убијени син и свекар
Почела исплата материнског додатка Почела исплата материнског додатка
Данас Дан жалости у Српској Данас Дан жалости у Српској
Најчитаније
  • Синовљев епитаф за оца Ристу Анђића
    18h 16m
    7
  • Шеховац: Полиција на терену ради на проналаску починилаца криминалних дјела
    15h 39m
    16
  • У току рад на расвјетљавању кривичног дјела „Тешко убиство“ у покушају
    21h 10m
    1
  • Најављени прекиди електричне енергије за сутра
    12h 29m
    0
  • Берјан: Хитно увести ванредне безбједносне мјере у Источном Сарајеву
    21h 0m
    1