Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сарајевско-романијске регије данас су код Спомен-костурнице у Миљевићима обиљежили 22. април - Дан несталих лица српске националности Сарајева и Сарајевско-романијске регије.
Милка Кокот, предсједник Скупштине ове организације, подсјетила је да се данас обиљежава дан несталих сарајевских Срба који су погинули од 1992. до 1995. године, те да породице траже своје нестале већ 33 године.
- Ове године нисмо могли ни отићи у Велики парк у Сарајеву да прислужимо свијеће и положимо цвијеће на мјесто гдје су убијена осморица припадника Војске Републике Српске због "безбједносних разлога" – рекла је она.
Кокот је навела да је стање у Спомен-костурници у Миљевићима катастрофално, те да се 225 сандука са посмртним остацима налази „под водом“.
С обзиром на то да се у Свијетлој недјељи не могу служити парастоси, она је констатовала да јој „није јасно зашто су ови људи гинули и у Свијетлој и у било којој другој недјељи“.
- Дали су своје животе да би их ми након оволико година почели да предајемо забораву. Чак ни огорчене породице више не долазе – рекла је она и захвалила се медијима који све вријеме јавно говоре о судбинама несталих сарајевских Срба и њихових породицама.
Кокот је упутила апел ресорном министарству Српске да коначно реализује пројекат санације Спомен-костурнице у Миљевићима.
- Ово је брука и срамота и власти и српског народа, а нас породица понајвише – истакла је она.
Предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Исидора Граорац оцијенила је да Влада Српске и локалне заједнице треба да преузму бригу о спомен-костурницама у Миљевићима, Бањалуци и Невесињу јер су у катастрофалном стању.
Према њеним ријечима, спомен-костурнице у Бањалуци и Невесињу су у још горем стању, без струје, воде и пројектне документације.
Због васкршњих празника није служен парастос, а због процјене безбједносног ризика није организован ни одлазак на локацију Великог парка у Сарајево, гдје су 22. априла 1992. године звјерски убијена осморица припадника ЈНА.
Дан несталих лица српске националности на подручју Сарајева и Сарајевско-романијске регије обиљежава се 22. априла на дан када су 1992. године убијена осморица припадника ЈНА, што је било прво масовно убиство Срба у Сарајеву у протеклом рату.
У Великом парку су убијени Миливоје Лаловић, Ђорђе Бјелица, Зоран Марковић, Драгомир Ђерић, Стеван Ђоковић, Влајко Голубовић, Недељко Вујичић и Миладин Вукмановић.
За њихово убиство оптужени су командант Специјалне јединице МУП-а такозване РБиХ Драган Викић, те Јусуф Пушина, Нермин Узуновић и Младен Човчић, али их је Суд БиХ ослободио оптужби.
У Спомен-костурници у Миљевићима у Источном Сарајеву тренутно има 225 сандука са посмртним остацима неидентификованих лица.