Полагањем вијенаца на Спомен-костурницу у Парку бораца Романије, на којој је уписано 971 име, обиљежен је Дан првог ослобођења Сокоца 1941. године, када је ово подручје у Другом свјетском рату било једна од највећих ослобођених територија у борби против фашизма.
Предсједник Савеза удружења бораца Народно-ослободилачког рата /СУБНОР/ општине Соколац Миливоје Јанковић рекао је да је Соколац први пут ослобођен од непријатељских снага 26. августа 1941. године, други пут 21. новембра 1943, а трећи пут 30. марта 1945. године.
Он је напоменуо да је слободна територија Романије дјеловала све до 14. јанаура 1942. када је почела друга непријатељска офанзива и када је непријатељ заузео највећи дио те територије.
Јанковић је подсјетио да је у оквиру те непријатељске војне операције извршен покољ над више од 6.000 српских цивилних жртава на Старом броду на Дрини и Милошевићима.
Он је подсјетио да је, његујући традиције борбе против фашизма, полагањем вијенца на споменик у селу Дикаљи ове године обиљежен и 20. јун, дан када је од посљедице тешког рањавања на Сутјесци у овом мјесту преминула и сахрањена Олга Дедијер.
Према његовим ријечима, значај првог ослобођења Сокоца треба истаћи због свих догађаја и касније насталих посљедица, а то је формирање слободне територије која је послије Ужичке републике била једна од највећих слободних територија.
- Та територија се простирала од Бирча, преко Романије до Вишеграда, ослобођењем Шековића и Власенице почетком августа, Хан Пијеска 9. августа, Сокоца 26. августа, Рогатице 6. септембра и других насеља према Дрини све до спајања са снагама Прве пролетерске бригаде - навео је Јанковић у обраћању присутнима.
Према његовим ријечима, од носилаца Партизанске споменице и данас је жив носилац партизанске споменице Ђорђо Амовић, рођен на Сокоцу, који има 102 године и након Другог свјетског рата живи у Загорју у Хрватској.
Вијенце су положиле делегације Општинске борачке организације и СУБНОРА Соколац.
Друга непријатељска офанзива, операција коју су извели Нијемци, усташе и домобрани, трајала је од 17. до 23. јануара 1942. године, како би угушили устанак против окупатора у источном дијелу БиХ.
До покретања ове операције на овом подручју дјеловали су Романијски, Озренски, Бирчански, Мајевички, Калиновачки одред „Звијезда“ Народно-ослободилачких покрета.