Обиљежено 29 година од страдања 69 српских цивила и војника

12.07.2021. 15:23
0
ИЗВОР: СРНА

На Залазју код Сребренице данас је служен парастос код Спомен-костурнице страдалима у два посљедња рата, прислужене су свијеће за покој душа 69 Срба убијених на Петровдан 1992. године и положено цвијеће на спомен-обиљежје поводом обиљежавања 29 година од тог великог српског страдања.

Цвијеће на спомен-обиљежје положили су министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач и изасланик предсједника Србије и министар унутрашњих послова Србије Александар Вулин, начелници општина Братунац и Сребреница Срђан Ранкић и Младен Грујичић.

Цвијеће су положили и представници Републичке и општинских организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Српске, Удружења логораша регије Бирач, борачких организација Сребренице и Братунца, те више страначких делегација.

О злочинима почињеним над Србима и страдању српског народа у 20. вијеку и посљедњем рату говорили су Лукач, Вулин и Грујичић.

Они су подсјетили на бројна масовна српска страдања у овом крају и широм БиХ у свим ратовима за која нико није одговарао, као и на неправду коју Србима наносе Хашки и Суд БиХ, те на лицемјеран однос представника међународне заједнице који различито третирају жртве игноришући српске у односу на жртве других народа.

Позвали су на јединство и слогу и чување истине о српском страдању, као и његовање сјећања и преношењу истине о тим страдањима на млађа покољења да им се судбина не би поновила.

Начелник општине Сребреница Младен Грујичић рекао је да је порука са Залазја иста као и претходних година, само се бројка мијења, а то је "29 година од злочина без казне" у Залазју и да породице настрадалих још чекају и траже истину и правду.

- Сребреница је потпуно запостављена када је ријеч о српским жртвама. Нико није осуђен за злочине над сребреничким Србима у Хашком трибуналу и то је разлог зашто не вјерујемо у рад међународног, али и Суда БиХ који правду дијеле селективно - поручио је Грујичић.

Милорад Станојевић је прије 29 година рањен на Залазју, а погинуо му је брат Божо и рањен отац.

- По истом сценарију радили су и 1943. и 1992. године убијајући све што су стигли Насер Орић и његови сљедбеници. Заробљене су гвозденим вилама боли у Сребреници. Хаг и Суд БиХ штите муслиманске злочинце и судство Србије треба да преузме те предмете - поручио је Станојевић коме је у прошлом рату погинуо и други брат Радислав.

Стака Цвјетиновић је такође огорчена на рад хашког и правосуђа БиХ.

- Муж Иван нестао је овдје на Залазју прије 29 година и нађен и сахрањен након 20 година. За њега и остале који су живи заробљени па убијени у Сребреници још нико није одговарао, иако постоје свједочења и очевици су давали изјаве, али они који одлучују то омаловажавају - навео је Цвјетиновићева.

Она је истакао да нема правде за Србе и да младима треба преносити шта се дешавало, да знају да им се то не понови.

Прије парастоса, чланови породица погинулих, саборци, борачке и општинске делегације Сребренице и Братунца положили су цвијеће на гробљу у Братунцу, гдје је сахрањен највећи број убијених, те на српским стратиштима у Биљачи и Сасама.

Чланови породица и представници Борачке и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице поново су данас изразили незадовољство због рада Тужилаштва и Суда БиХ.

Служењем парастоса на Залазју завршен је 25. меморијални програм "Петровдански дани" који је, поводом 29 година од страдања сребреничких Срба, организовао сребренички Одбор за обиљежавање српског страдања.

Тог трагичног Петровдана јаке муслиманске снаге из Сребренице под командом ратног команданта муслиманских снага у Сребреници Насера Орића наставиле су систематско и планско етничко чишћење Срба у сребреничкој општини започето у априлу те године.

Упале су у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.

Осим 69 погинулих на Петровдан 1992. године, нестало је и заробљено још 22 Срба од којих се 10 још воде као нестали, а велики број је рањен.

Након мучења и злостављања у сребреничким логорима сви су убијени, а посмртне остатке њих 10 случајно је пронашао тим за тражење несталих из Тузле 10. јуна 2011. године у Залазју, приликом тражења муслиманских жртава.

Након више од годину дана, ти посмртни остаци су идентификовани и сахрањени 2012. године на Петровдан, два су пронађена и сахрањена раније, а за још 10 Срба несталих тог дана и даље се трага. 

Коментари 0
Повезане вијести
Ни послије 32 године нико није одговорао за злочине над Србима у Пофалићима Ни послије 32 године нико није одговорао за злочине над Србима у Пофалићима
Обиљежавање Дана Игманске бригаде Војске Републике Српске Обиљежавање Дана Игманске бригаде Војске Републике Српске
„Корана ко рана“ – Страдање Срба у селу Рујница код Цазина (одломак) „Корана ко рана“ – Страдање Срба у селу Рујница код Цазина (одломак)
Најчитаније
  • Сјећање на Огњена Куљанина
    21h 54m
    0
  • Десанка Максимовић: Књижевна вила пјесникиња душе
    23h 27m
    0
  • Прича о Синиши и божијем чуду
    19h 53m
    1
  • На "Виберу" актуелна злоупотреба броја телефона
    22h 6m
    0
  • Партизан мијења име!
    12h 35m
    4