Објављени повјерљиви досијеи о убиству Џона Кенедија

19.03.2025. 09:56
0
ИЗВОР: srna.rs

Амерички национални архив саопштио је да су досијеи у вези са случајем убиства некадашњег предсједника САД Џона Кенедија сада доступни јавности.

Документи су објављени на веб-страници америчке Националне управе за архиве и документе, након што је предсједник САД Доналд Трамп потписао извршну наредбу о томе.

- У складу са директивом Трампа од 17. марта, објављени су сви записи који су претходно имали ознаку повјерљиво, а дио су збирке записа о убиству предсједника Џона Ф. Кенедија 1963. године - наводи се у саопштењу.

Огромна већина збирке Националног архива од више од шест милиона страница записа, фотографија, филмова, звучних записа и артефаката у вези са атентатом објављена је раније, преноси АП.

Истраживачи су процијенили да око 3.000 записа није објављено, било у цијелости или дјелимично.

Амерички Федерални истражни биро /ФБИ/ у фебруару је саопштио да је открио око 2.400 нових записа у вези са атентатом.

Трамп је током предизборне кампање 2024. обећао да ће скинути ознаку повјерљивости са преосталих владиних докумената о убиству Кенедија које је деценијама у фокусу пажње јавности након атентата који је у Даласу 1963. извршио Ли Харви Освалд.

Посљедњи пут је велики број докумената у вези са атентатом на Кенедија објављен 2022, када је Национални архив објавио скоро 13.000 нових фајлова.

Кенеди је убијен 22. новембра 1963. у посјети Даласу, док је његова поворка завршавала парадну руту у центру града.

Полиција је ухапсила 24-годишњег Лија Харвија Освалда, кога је два дана касније из пиштоља убио власник ноћног клуба Џек Руби током пребацивања у затвор.

Годину дана након атентата, Воренова комисија, коју је амерички предсједник Линдон Б. Џонсон основао да истражи убиство Кенедија закључила је да је Освалд дјеловао сам и да нема доказа о завјери.

Коментари 0
Најчитаније
  • У потрази за Божом Лопатићем претраживаће се корито Миљацке
    20h 56m
    2
  • Обустављена потрага за Божом Лопатићем због опасности од мине
    5h 1m
    1
  • Међународни дан породице
    8h 18m
    0
  • Сима Андрејевић Игуманов није жалио милионе за школовање Срба
    8h 51m
    2
  • Потрага за Божом Лопатићем у кориту Миљацке
    7h 44m
    2