Дуговања послодаваца према Фонду здравственог осигурања (ФЗО) Републике Српске износе око 170 милиона марака, што је, ако је судити на основу ранијих података, мање за 107 милиона него на крају 2020. године.
Како су навели у ФЗО, приходи од доприноса запослених чине више од 80 одсто њихових укупних прихода, што довољно говори о томе колико је важна редовна уплата, јер се од њих финансира комплетан здравствени систем.
- Радници су категорија осигураника која за здравствену заштиту издваја највише, а у правилу најмање троше. Просјечни мјесечни приход за здравство по раднику износи око 250 КМ - казали су за "Глас" у ФЗО.
Пензионери, који највише користе здравствену заштиту, издвајају најмање кроз допринос, па је просјечни мјесечни приход пензионера за здравство 6,39 КМ што покрива само пет одсто њиховог просјечног мјесечног трошка.
У Фонду додају да се радницима, којима послодавци редовно уплаћују доприносе, одобрава право на осигурање два мјесеца од посљедње уплате, примјера ради уколико се уплати допринос за април, радник је здравствено осигуран до краја јуна.
- Уплата доприноса за здравствено осигурање је законска обавеза и уколико се не измирује, то представља кривично дјело. Иако су доприноси наш главни извор прихода, али и цијелог здравственог система, немамо могућност контроле уплате доприноса, али настојимо да утичемо на свијест грађана о важности редовне уплате доприноса. Недавно смо послали и отворено писмо послодавцима у којем смо, између осталог, навели да је неуплата доприноса кривично дјело - казали су у ФЗО.
Напоменули су да се код уплате доприноса прилив у систему види дан или два након уплате, због чега је важно да се доприноси плаћају правовремено, односно како је предвиђено законом, а не у задњи час.
Директор Уније послодаваца Републике Српске Саша Аћић истакао је за "Глас" да се из наведних података може закључити да је пореска дисциплина све боља и да су послодавци све ликвиднији, јер је битно смањен износ дуга по основу здравственог осигурања.
- Када анализирамо 100 највећих пореских дужника видимо да је већина тих компанија у државном власништву и стечају, те да је вјероватно битно смањена могућност наплате дугова везаних за здравствено осигурање - истакао је Аћић.
Нагласио је да су највећи порески дужници и даље здравствене установе, док послодавци из приватног сектора измирују пореске обавезе благовремено и у цијелости.
- Неликвидност здравственог сектора је проблем већ дужи низ година који је могуће ријешити кроз рационализацију пословања и прије свега потрошње у здравству, као и успостављање праведнијег и ефикаснијег система финансирања здравственог система - казао је Аћић.
Провјера
У ФЗО подсјећају да сви грађани у Српској на интернет страници Фонда, у линку "Е-сервис", могу да провјере свој статус осигурања, односно да ли су осигурани и ком тиму породичне медицине припадају.
- То је уведено са намјером да се максимално олакша осигураницима и да могу на врло једноставан начин да провјере свој статус осигурања, али и да прате редовност уплате доприноса. У случају да статус осигурања буде негативан, осигураници могу код свог послодавца, односно обвезника доприноса, да провјере о чему се ради - објаснили су у ФЗО.
Пише: Данијела Бајић
Srbadija nikako da shvati da mu je njegov rđavi spahija najveći neprijatelj, jer kroz istoriju srbadija nikada za primjer nije kaznila rđavog spahiju.
To je proces koji narod pretvara u sužanj, ili obrnuto.