Од јануара савремена процедура за труднице у Фочи

24.12.2025. 16:55
0
ИЗВОР: srna.rs

Универзитетска болница Фоча, у оквиру модернизације и проширења здравствених услуга, од јануара уводи нову дијагностичку методу прегледа трудница којом ће прецизно моћи да се одреди да ли постоји генетско обољење фетуса у случајевима код којих постоји сумња.

У сарадњи са домаћим гинеколозима, ову врсту дијагностике радиће гинеколог-специјалиста перинаталне медицине Љиљана Мирковић из Београда која ће једном мјесечно конзилијарно вршити прегледе свих трудница код којих постоји сумња на неко обољење фетуса.

Мирковићева је редовни професор Универзитета у Београду, а већ осам година предаје и на Медицинском факултету у Фочи.

- На приједлог професора Ненада Лаловића дошли смо на идеју да, поред едукативног дијела, помогнем својим практичним вјештинама и знањима субспецијалисте перинаталне медицине, да ниво дијагностичких процедура буде виши - навела је Мирковићева.

Она је додала да ће једном мјесечно бити организовани конзилијарни прегледи са љекарима фочанске болнице који имају велико искуство како би заједно прегледали пацијенте, направили ултразвук и увели нову методу - биопсију хорионских чупица, ексклузивитет у овој здравственој установи.

Ријеч је, појашњава она, о методама када је потребно прецизно утврдити генетска обољења фетуса, јер се на основу резултата неинвазивних пренаталних тестова некада не може донијети коначна одлука.

- То онда захтијева употребу или биопсије хорионских чупица или амниоцентезу. Мислим да постоји простор и све могућности да Фоча буде лидер у цијелој Републици, мјесто гдје ће се код одређеног броја жена које имају сумњу на генетска обољења фетуса моћи на неки начин дефинитивно потврдити и у зависности од става жене и породице предузети све што је неопходно - рекла је Мирковићева.

Директор Универзитетске болнице у Фочи Ненад Лаловић истиче да је Мирковићева водећи свјетски експерт из области перинатологије и патологије трудноће.

- Планирамо да се уведе једна инвазивна метода, а то је биопсија хорионских чупица, процедура која се, колико ми је познато, не ради ни у једној здравственој установи у БиХ. Мали је број тих пацијенткиња, али сигурно захтијевају да буду адекватно збринуте - каже Лаловић.

Он додаје да, осим патологије трудноће, Мирковићева има велико искуство из области гинеколошке хирургије, тако да ће заједно са љекарима из Фоче изводити комплексне оперативне захвате.

- То ће бити огроман искорак, много лакше ће пацијенткиње моћи да добију услуге код нас у Фочи јер су у Београду велике гужве и није лако доћи на преглед - истиче Лаловић.

Осигураници Фонда здравственог осигурања Републике Српске ову услугу моћи ће да добију на конзилијарну упутницу, а сви остали комерцијалним путем.

Коментари 0
Повезане вијести
Пут Фоча–Сарајево биће проходан за 45 дана Пут Фоча–Сарајево биће проходан за 45 дана
Лаловић: Транспорт пацијената отежан, али безбједност није угрожена Лаловић: Транспорт пацијената отежан, али безбједност није угрожена
Хитно приступити санацији моста и клизишта на Бистрици Хитно приступити санацији моста и клизишта на Бистрици
Најчитаније
  • Сјећање на Славка Јовичића Славуја
    13h 59m
    15
  • Бачена експлозивна направа на кафић "Мока" у Источном Новом Сарајеву
    13h 39m
    4
  • Лаловић: Транспорт пацијената отежан, али безбједност није угрожена
    5h 18m
    4
  • Исак правда фијаско специјалаца у Дубаију: Нисмо смјели послати најбоље људе због Додика
    11h 57m
    11
  • Источно Сарајево: Рад на расвјетљавању експлозије у угоститељском објекту
    5h 52m
    1