Од сутра повољније временске прилике за пољопривредне радове

24.03.2021. 11:23
0
ИЗВОР: СРНА

Агрометеоролошке прилике ће током већег дијела ове седмице одговарати за обављање предвиђених пољопривредних радова на отвореном, наведено је у агрометеоролошком билтену Републичког хидрометеоролошког завода.

Прва три дана седмице карактерише промјенљиво вријеме, уз повремену појаву кише,сусњежице и снијега, који је могућ и у нижим предјелима, али од сутра се, наводе агрометеоролози, очекује стабилизација и сунчано вријеме уз постепени пораст дневне температуре ваздуха.

- У посљедње вријеме било је мање падавина него што је уобичајено, али захваљујући доспјелим падавинама у овом седмодневном периоду залиха влаге у дубљим слојевима земљишта су се поправиле и још су оптималне, што ће бити од великог значаја пред наступајући период вегетације - навели су агрометеоролози.

У билтену је наведено да су агрометеоролошки услови дјелимично погодовали резидби у воћњацима и виноградима, као и припреми земљишта за рану прољећну сјетву.

У погледу биљних болести у усјевима озимог јечма регистровани су симптоми пепелнице жита и мрежасте пјегавости листа јечма.

- Код воћарских култура са првим падавинама може доћи до остварења инфекције од проузроковача сушења цвјетова, грана и гранчица коштичавог воћа, проузроковача чађаве пјегавости листа и краставости плодова јабуке и крушке и проузроковача коврџавости листа брескве - упозорили су агрометеоролози.

Коментари 0
Повезане вијести
Трново: Донирана механизација за унапређење пољопривредне производње Трново: Донирана механизација за унапређење пољопривредне производње
Почиње анкетирање сертификованих органских газдинстава у Српској Почиње анкетирање сертификованих органских газдинстава у Српској
Анкетно истраживање пољопривредних газдинстава у Српској Анкетно истраживање пољопривредних газдинстава у Српској
Најчитаније
  • Сарајевско насеље Грбавица вољом политике остало без Срба
    20h 38m
    5
  • Црква у Хаџићима страдала и дизала се са вјерујућим народом
    12h 28m
    9
  • Како је Бил Клинтон 1999. године „најавио“ „милосрдног анђела“
    20h 38m
    67
  • Дизел сљедеће седмице 3,80 КМ, бензин 3 КМ?
    17h 24m
    0
  • "Дом за старија лица Хан Пијесак" званично почиње са радом 1. априла
    20h 14m
    0