Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић сматра да би у Републици Српској требало да буде укинута одборничка накнада јер је привилегија бити одборник у скупштини општине, односно града.
Ћосић сматра да људи, који се бирају на ове позиције, треба да буду остварени у људском и сваком другом смислу, а не да им материјална накнада и новчана признања буду стимуланс да обављају ту функцију.
- Мој став, као и људи са којима сарађујем у свом политичком дјеловању, јесте да је то одавно зрела иницијатива. Поздрављам иницијативу Градске управе Требиње - рекао је Ћосић новинарима у Источном Сарајеву.
Ћосић је изразио наду да је то само један корак напријед у ономе што мора да се уради, а то је реформа перцепције политичког дјеловања.
- Перцепција политичког дјеловања на локалном нивоу подразумијева да се чланство у било ком управном или надзорном одбору, локалном или републичком нивоу, сматра признањем и доприносом друштву, а не финансијском привилегијом. На исти начин посматрам и одборничку позицију - истакао је Ћосић.
Ћосић, који је и бивши предсједник Савеза општина и градова Републике Српске, оцијенио је да би се тиме исфилтрирали у друштво које ће улогу у скупштини општине, односно града, посматрати као улогу доприноса локалној заједници, а не ону која ће се множити са новчаном накнадом - пута мјесеци, пута године, те којом би се само гледало колико ће се бенефита тако остварити.
Скупштина града Требиња усвојила је одлуку о укидању одборничког додатка у наредне четири године, осим за демобилисане борце прве, друге и треће категорије који су незапослени, с циљем помоћи здравственим радницима у борби против ширења вируса корона, за запошљавање борачких категорија и помоћ дјеци без једног или оба родитеља.