Одржана пројекција “Ветерани српске анимације” у Културном центру Пале

25.04.2025. 20:28
0
ИЗВОР: katera.news

У Културном центру Пале представљен је пројекат “Ветерани анимације - стубови анимираног филма у Срба” у организацији Кинотеке Републике Српске, поводом 100 година анимације у Србији.

Сњежан Лаловић, Директор Кинотеке Републике Српске, навео је да ће у оквиру програма бити приказан 21 филм у трајању од 70 минута, од чега су четири филма од аутора из Републике Спрске.

- Анимириани филм је посебно занимљив због тога што су то кратке форме које доносе доста порука у које се уносило некад много труда јер је сваки портрет требао да буде нацртан, а данас је то много другачије јер се ради дигиталном техником - рекао је Лаловић.

Такође, Лаловић наводи да му је задовољство да угости Ветеране анимације из Србије.

Снежана Трстењак, редитељка анимираних филмова, доктор дигиталне умјетности и ауторка ове изложбе, истиче да је изложба конципирана тако да служи као основа за будућу књигу. Током 15 година рада као професор, суочила се с недостатком литературе из које би дјецу могла учити о стиловима и историји анимације – како се она развијала кроз године и на који начин је анимација напредовала у Србији.

Намерно смо изабрали назив Ветерани, зато што је мало интригантно и подсећа на нешто што је рурално и нешто што је старије. Без тих старих основа, апсолутно нема доброг производа, а опет старији треба да уче од младих - рекла је Трстењак.

Такође, наводи да је поводом 100 година анимације у Србији, покренут пројекат “Музеј српске анимације” и да је ово је само једно крило тог пројекта.

  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика

Снежана Трстењак уручила је захвалницу Сњежану Лаловићу у име 28 аутора који су учествовали у пројекту, као знак признања за његов допринос популаризацији филма и анимације Србије. Лаловић је од самог почетка подржао ову иницијативу, а током четири године интензивног рада помогао је у прикупљању материјала и окупљању нових српских аутора. Захваљујући његовом ангажману, пројекат је добио своју прву међународну изложбу и постао значајна презентација српске анимације.

Прије пројекције посјетиоци су имали прилику видјети и изложбу у поводу 100 година анимације у Србији уз учешће аутора.

Коментари 0
Повезане вијести
Пале: Округли сто о НАТО агресији на Српску Пале: Округли сто о НАТО агресији на Српску
Публика уживала у јединственом музичко-сценском спектаклу "/Не/културни шоу" Публика уживала у јединственом музичко-сценском спектаклу "/Не/културни шоу"
Пале и Источна Илиџа украшени тробојкама дочекују Дан српског јединства Пале и Источна Илиџа украшени тробојкама дочекују Дан српског јединства
Најчитаније
  • Дан српског јединства, слободе и националне заставе
    4h 13m
    0
  • На регионалном сајму у Рогатици више од 200 излагача
    22h 51m
    0
  • Агата Кристи - најпродаванији аутор детективских романа свих времена
    4h 5m
    0
  • „CITY MOBIL“ : Оглас за посао
    1h 36m
    0
  • Вријеме славе и поноса: Како је прије 107 година српска војска пробила Солунски фронт
    3h 14m
    4