Одржане МОИ Републике Српске у шаху у Источној Илиџи (ФОТО)

22.02.2025. 13:14
0
ИЗВОР: katera.news

У галеријском простору „Жарко Видовић“ у Источној Илиџи у току је Републичко такмичење Мале олимпијске игре Републике Српске у шаху.

На такмичењу учествује шест побједника из основних школа са подручја шест регија - Сарајевско-романијска, добојска, херцеговачка, семберска, бањалучка и приједорска, који  играју по Бергеровом систему, а само једна ће понијети тутулу шампиона Републике Српске.

Драган Вуковић, представник Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске и генерални сектретар Савеза за школски спорт Републике Српске навео је да су Мале олимпијске игре Републике Српске један од најзначајнијих пројеката овога министарства.

Он је навео да је ове године организација цјелокупних Малих олимпијских игра припала Савезу за школски спорт Републике Српске.

Такмичење се по први пут одржава у галеријском простору које пружа све услове, и визуелне и и техничке, за одржавање једног оваквог такмичења – рекао је он.

Према његовим ријечима, надлежно министарство ће увијек бити покровитељ школских такмичења које буду организовали координатори на нивоу Републике Српске у оквиру ових игара.

Драган Јововић, директор школе „Петар Петровић Његовић“ из Источне Илиџе, која је домаћин данашњег такмичења, навео је да су Мале олимпијске игре одличан пројекат кроз који се дјеца социјализују, друже и постижу одређене резултате.

Трудићемо се да будемо добри домаћини и да испунимо сва очекивања. Мислим да смо урадили квалитетан и добар посао – рекао је он.

  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика

Фото: katera.news

Координатор за шах на Малим олимпијским играма Републике Српске Немања Шипка изјавио је да је овај спорт у такмичење уведен 2018. године, те да, као интелектуални спорт, има многе бенефити који су довели до тога да буде уврштен у званичан систем такмичења.

На данашњем такмичењу учествује неколико шампиона Републике Српске у својим категоријама, тако да ће, додаје Шипка, борбе бити интересантне.

- Организација је врхунска, а Галерија „Жарко Видовић“ је савршено мјесто за одржавање шаховских турнира – рекао је он.

Славиица Говедарица, координатор Малих олимпијских игара Сарајевско-романијске регије испред Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске и професор физичког васпитања у Основној школи "Петар Петровић Његош" у Источној Илиџи, навела је да је на такмичење, поред екипа из шест регија Српске, дошла и екипа из Вуковара из Хрватске, која ће по завршетку одиграти ревијални меч са прваком овог републичког такмичења.

Она је пожељела срећу финалистима, нагласивши да ће се европско такмичење одржати онлајн од 15. до 17. октобра.

- Сви ученици и ученице основних и средњих школа из Републике Српске, од 15 до 18 година старости, моћи ће да учествују на европском такмичењу. Све школе у Републици Српској су добиле допис из Министарства породице, омладине и спорта о самом такмичењу, тако да је то показатељ да надлежно министарство и Савез за школски спорт пројекат Малих олимпијских игара стављају испред многих других – рекла је она.

Према њеним ријечима, „излазак на европску и свјетску сцену показатељ је да су дјеца најбољи амбасадори спорта, својих школа и локалних заједница.

Никша Ђурић из Основне школе „Вук Стефановић Караџић" из Добоја рекао је да му је љубав према шаху пренио деда.

- Екипе су добре и квалитетне, али ја се надам најбољем резултату – рекао је он.

Ана Ковачевић из Основне школе "Десанка Максимовић", регија Приједор, рекла је да је шах завољела једне зиме, играјући са дедом и оцем.

Она је, као и Ђурић, изјавила да су екипе квалитетне, те да се нада добром пласману.

Коментари 0
Повезане вијести
Екипа ОШ "Ристо Пророковић" из Невесиња прва на МОИ Републике Српске у шаху Екипа ОШ "Ристо Пророковић" из Невесиња прва на МОИ Републике Српске у шаху
Станивуковић у Источној Илиџи: Укинути ПДВ на ортопедска помагала Станивуковић у Источној Илиџи: Укинути ПДВ на ортопедска помагала
Источна Илиџа: Смртно страдао пјешак у саобраћајној несрећи Источна Илиџа: Смртно страдао пјешак у саобраћајној несрећи
Најчитаније
  • Безгранично. Бесмртно.
    14h 31m
    5
  • Годишњица потјеривања Срба из Вогошће
    9h 12m
    5
  • Живи и мртви сарајевски Срби у истој избјегличкој колони (ФОТО)
    14h 27m
    1
  • Брутално убиство у Тузли: Мушкарац исјечен мачетом
    13h 59m
    0
  • Теже повријеђена дјевојка биће транспортована у Бањалуку
    8h 50m
    0