Суочавање са малигним болестима је за многе људе најстрашније искуство у животу, првенствено због осјећаја губитка контроле над властитим животом. Па чак и кад болест прође, остаје страх од неизвјесности, могућности враћања болести, и све то утиче на живот обољелих након завршетка свих терапија.
Рекла је ово за портал „Катера“ Маја Јеремић, предсједница удружења жена обољелих и лијечених од карцинома дојке и репродуктивних органа „ФеминИС“ из Источног Сарајева.
Стога је, главни циљ овог удружења, од самог оснивања у октобру прошле године, био првенствено психосоцијална подршка женама обољелим од карцинома дојке и репродуктивних органа.
- У просторијама нашег удружења смо почели одржавати сесије психосоцијалне подршке. Финансирање ових активности смо успјели обезбиједити донацијом фондације "Think Pink BiH", а чланице удружења су задужене за цјелокупну организацију - рекла је она и додала да је психолог и психотерапеут који води ове сесије Слађана Ђаковић.
Наша саговорница је једна од оних жена која се излијечила од карцинома грлића материце и најбољи је примјер да је психолошка подршка веома важан корак у самом процесу лијечења, а и касније, након излечења.
- Сесијама тренутно присуствује десет чланица овог удружења. Све заинтересоване чланице, или жене обољеле од карцинома које би жељеле накнадно да се укључе, могу да нам се јаве па ћемо, у складу са бројем заинтересованих повећавати број сесија - рекла је она.
Фото: Уступљена фотографија
Према њеним ријечима, конкретне активности које психолог планира обавити у оквиру пројекта су психолошке радионице о емоционалној подршци, технике за побољшање самопоуздања и самоприхватања, радионице о постављању граница и самопомоћи, учење афирмација и позитивних менталних техника које могу помоћи женама да се фокусирају на опоравак користећи снагу позитивног размишљања и љубави према себи и помоћ у суочавању са смрћу и тугом.
- Такође, у плану је и примјена стандардизованих мултифазних тестова личности попут ММПИ-202 за дијагностику и процјену различитих аспеката личности код обољелих и степена посљедица изазваних трауматским искуствима кроз живот, у које спада и траума звана “карцином”. У сврху пружања увида у особине личности обољелих и склоности ка одређеним проблемима или понашањима у стресним ситуацијама, те дијагностику психолошких поремећаја који могу бити урођени, или стечени трауматским искуствима. Овим ћемо имати неопходан и најадекватнији увид у начин рада са сваком од обољелих, јер, иако се ради о групним третманима, приступ није исти свакој личности - рекла је Јеремић.
Планови удружења су да организују 20 групних сесија до краја године, али и да, уколико психолог процијени да би некој жени одговарала или била потребна и индивидуална сесија, и то омогуће.
- Нажалост, канцеларија у којем се тренутно налазимо у кругу Болнице "Србија" је мала, а проналазак већег и адекватнијег простора биће један од наших приоритета у овој години - навела је Јеремић.
Све жене које су обољеле и лијечене од карцинома дојке и репродуктивних органа, а жељеле би бити дио овог удружења, Јеремић је позвала да се јаве на имејл-адресу feminis2024@gmail.com или на број телефона 066/034-656.
Такође, позвала је и све жене да се придруже „виртуелној заједници“ на Фејсбук мрежи.
Посљедњих година у БиХ број обољелих од карцинома у забрињавајућем је порасту. Стотине хиљада жена годишње умре од посљедица карцинома дојке, а истовремено буде регистровано око 1,3 милиона новообољелих. Подаци су ово Свјетске здравствене организације, која наводи да је рак дојке један од најчешћих злоћудних тумора код жена широм свијета.
Рак грилића материце је други најучесталији малигном код жена, а само 2022. године од ове болести је умрло око 349.000 жена.
Свака три дана у Босни и Херцеговини од рака грлића материце премине једна жена. Према подацима Института за јавно здравство Републике Српске, од рака грлића материце годишње се региструје 200 новообољелих пацијената, а њих 50 изгуби битку за живот.
Да је слична ситуација и у ФБиХ показују подаци њиховог Завода за јавно здравство, који говоре да од рака грлића материце сваке године премине више од 60 жена.
То није само статистика, те жене су нечије мајке, баке, супруге, сестре, тетке, пријатељице, колегинице.