Suočavanje sa malignim bolestima je za mnoge ljude najstrašnije iskustvo u životu, prvenstveno zbog osjećaja gubitka kontrole nad vlastitim životom. Pa čak i kad bolest prođe, ostaje strah od neizvjesnosti, mogućnosti vraćanja bolesti, i sve to utiče na život oboljelih nakon završetka svih terapija.
Rekla je ovo za portal „Katera“ Maja Jeremić, predsjednica udruženja žena oboljelih i liječenih od karcinoma dojke i reproduktivnih organa „FeminIS“ iz Istočnog Sarajeva.
Stoga je, glavni cilj ovog udruženja, od samog osnivanja u oktobru prošle godine, bio prvenstveno psihosocijalna podrška ženama oboljelim od karcinoma dojke i reproduktivnih organa.
- U prostorijama našeg udruženja smo počeli održavati sesije psihosocijalne podrške. Finansiranje ovih aktivnosti smo uspjeli obezbijediti donacijom fondacije "Think Pink BiH", a članice udruženja su zadužene za cjelokupnu organizaciju - rekla je ona i dodala da je psiholog i psihoterapeut koji vodi ove sesije Slađana Đaković.
Naša sagovornica je jedna od onih žena koja se izliječila od karcinoma grlića materice i najbolji je primjer da je psihološka podrška veoma važan korak u samom procesu liječenja, a i kasnije, nakon izlečenja.
- Sesijama trenutno prisustvuje deset članica ovog udruženja. Sve zainteresovane članice, ili žene oboljele od karcinoma koje bi željele naknadno da se uključe, mogu da nam se jave pa ćemo, u skladu sa brojem zainteresovanih povećavati broj sesija - rekla je ona.
Foto: Ustupljena fotografija
Prema njenim riječima, konkretne aktivnosti koje psiholog planira obaviti u okviru projekta su psihološke radionice o emocionalnoj podršci, tehnike za poboljšanje samopouzdanja i samoprihvatanja, radionice o postavljanju granica i samopomoći, učenje afirmacija i pozitivnih mentalnih tehnika koje mogu pomoći ženama da se fokusiraju na oporavak koristeći snagu pozitivnog razmišljanja i ljubavi prema sebi i pomoć u suočavanju sa smrću i tugom.
- Takođe, u planu je i primjena standardizovanih multifaznih testova ličnosti poput MMPI-202 za dijagnostiku i procjenu različitih aspekata ličnosti kod oboljelih i stepena posljedica izazvanih traumatskim iskustvima kroz život, u koje spada i trauma zvana “karcinom”. U svrhu pružanja uvida u osobine ličnosti oboljelih i sklonosti ka određenim problemima ili ponašanjima u stresnim situacijama, te dijagnostiku psiholoških poremećaja koji mogu biti urođeni, ili stečeni traumatskim iskustvima. Ovim ćemo imati neophodan i najadekvatniji uvid u način rada sa svakom od oboljelih, jer, iako se radi o grupnim tretmanima, pristup nije isti svakoj ličnosti - rekla je Jeremić.
Planovi udruženja su da organizuju 20 grupnih sesija do kraja godine, ali i da, ukoliko psiholog procijeni da bi nekoj ženi odgovarala ili bila potrebna i individualna sesija, i to omoguće.
- Nažalost, kancelarija u kojem se trenutno nalazimo u krugu Bolnice "Srbija" je mala, a pronalazak većeg i adekvatnijeg prostora biće jedan od naših prioriteta u ovoj godini - navela je Jeremić.
Sve žene koje su oboljele i liječene od karcinoma dojke i reproduktivnih organa, a željele bi biti dio ovog udruženja, Jeremić je pozvala da se jave na imejl-adresu feminis2024@gmail.com ili na broj telefona 066/034-656.
Takođe, pozvala je i sve žene da se pridruže „virtuelnoj zajednici“ na Fejsbuk mreži.
Posljednjih godina u BiH broj oboljelih od karcinoma u zabrinjavajućem je porastu. Stotine hiljada žena godišnje umre od posljedica karcinoma dojke, a istovremeno bude registrovano oko 1,3 miliona novooboljelih. Podaci su ovo Svjetske zdravstvene organizacije, koja navodi da je rak dojke jedan od najčešćih zloćudnih tumora kod žena širom svijeta.
Rak grilića materice je drugi najučestaliji malignom kod žena, a samo 2022. godine od ove bolesti je umrlo oko 349.000 žena.
Svaka tri dana u Bosni i Hercegovini od raka grlića materice premine jedna žena. Prema podacima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, od raka grlića materice godišnje se registruje 200 novooboljelih pacijenata, a njih 50 izgubi bitku za život.
Da je slična situacija i u FBiH pokazuju podaci njihovog Zavoda za javno zdravstvo, koji govore da od raka grlića materice svake godine premine više od 60 žena.
To nije samo statistika, te žene su nečije majke, bake, supruge, sestre, tetke, prijateljice, koleginice.