Огрева има довољно, али цијене и даље високе

11.07.2022. 10:01
1
ИЗВОР: nezavisne.com

Одлука о забрани извоза дрвних сортимената, огрева и других производа од дрвета, која је на снагу ступила прије нешто више од двије седмице, засад је довела до тога да бх. грађани имају довољне количине огрева, али још није значајније утицала на нижу цијену огрева, што су се надали бројни грађани.

Подсјећамо, Савјет министара БиХ је 15. јуна усвојио Одлуку о забрани извоза шумских дрвних сортимената, огрева и других производа од дрвета, међу којима и пелета. Одлука је донесена с циљем да се привремено, у трајању од 90 дана, забрани извоз дрвних сортимената, огревног дрвета и производа од дрвета, да би се осигурале неопходне количине за прерађивачку индустрију као и спречавање критичне несташице ових производа за становништво.

Према ријечима Лазе Шиника, секретара Удружења шумарства и прераде дрвета у Привредној комори РС, управо овај, можда најважнији ефекат примјене ове одлуке, већ је испуњен, јер тренутно на тржишту БиХ имају довољне количине огрева.

- Главни циљ је постигнут јер неће ништа ићи изван БиХ, односно шумски дрвни сортименти остали су да њима располажу домаћи дрвопрерађивачи - рекао је Шиник за "Независне новине", додајући да би тиме требало да се стабилизује снабдијевање домаћих дрвопрерађивача.

- Један дио произвођача пелета који је суочен с немогућности испоруке купцима ван БиХ вјероватно ће процијенити да ли ће наставити производњу у пуном капацитету и да је лагерује и продавати је на домаће тржиште или ће смањивати производњу док не прође ових 90 дана - казао је Шиник.

Домаћи произвођачи свјесни су да је цијена на нашем тржишту исфорсирана и већа него што је реално.

- Сви инпути које имају произвођачи су порасли око 30 до 40 одсто, а док је цијена пелета порасла више од 100 одсто - навео је Шиник.

Додао је да очекује благи пад цијена пелета, мада тај пад неће бити драстичан.

- Све указује на то да ћемо имати повећану производњу и да произвођачи пелета рачунају на домаће тржиште, а не само на инострано - рекао је Шиник.

У Дрвној индустрији "Караћ" из Александровца су навели да је цијена тоне пелета код њих 530 КМ.

- Цијена је остала иста и раније је цијена тоне пелета код нас била 530 КМ. Нисмо имали ни повећања, али ни смањења цијена у скорије вријеме - навели су у овој компанији.

С друге стране, да је цијена пелета са енормних 640 КМ смањена за 50 КМ, те сада износи 590 КМ по тони, за "Независне новине" потврдио је Мухамед Хелаћ, менаџер компаније "Дрвосјеча", наводећи да су нови цјеновник ставили прије неколико дана, те да су након преговора са добављачима успјели понудити ове ниже цијене пелета.

- За исцијепана дрва смо успјели спустити цијену са 148 КМ по метру на 138 КМ. То је оно што смо тренутно успјели изборити - рекао је Хелаћ, додајући да из ове приче не смију искључити ни друге ефекте који утичу на цијену огрева.

- То је раст цијена горива. Ако се тај тренд настави, нажалост, ни ова одлука неће имати толики утицај на цијену огрева колики би требало да има - казао је Хелаћ.

Навео је да оно што се не смије занемарити у вези с овом одлуком је чињеница да је њоме ријешен можда и највећи проблем.

- Тај проблем је доступна количина огрева. Апел за забрану извоза смо упутили јер се све извозило из БиХ, није ништа остајало да се грије домаће становништво. Забраном извоза смо ријешили тај пуно већи проблем од саме цијене, а то је да ће наши становници макар у понуди имати да купе довољне количине огрева - закључио је Хелаћ.

С друге стране, Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана ДОН Приједор, казала је да грађани од ове одлуке очекују управо смањење цијена огрева, али да је очигледно да до тога још није дошло.

- Нама се чини да сви који производе пелет и који се баве извозом чекају да Влада донесе другу одлуку, да престане важити ова одлука да нема извоза, и зато се цијене и даље држе на овом нивоу - рекла је Марићева за "Независне", додајући да је ово велики простор за инспекцијске органе да одраде свој дио посла.

- Треба да провјере зашто је дошло до застоја, зашто није дошло до пада цијена, зашто се лагерују количине пелета или огревног дрвета, а не продају се, због тога није ни дошло до пада цијена - рекла је Марићева.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Mile 11.07.2022. 13:25
    Ma kakva inspekcija nista vi ne radite , kakva drzava takva i inspekcija , gorivo svugdje pojeftinjuje samo kod nas rezi ago koliko ti drago .Sve lopov do lopova
Повезане вијести
Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата" Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
Случајеви педофилије све чешће шокирају јавност у БиХ Случајеви педофилије све чешће шокирају јавност у БиХ
Које компаније су највећи дужници у Српској и ФБиХ? Које компаније су највећи дужници у Српској и ФБиХ?
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    19h 26m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    17h 50m
    1
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    3h 48m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    16h 42m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    15h 14m
    2