БиХ и даље карактерише компликовано и скупо пословно окружење које карактеришу фрагментизовано унутрашње тржиште, различити регулаторни оквири између два ентитета и висок ниво административних оптерећења, наведено је у најновијем извјештају Организације за економску сарадњу и развој о стању малих и средњих предузећа на западном Балкану и у Турској.
Бираним, али јасним ријечима истакнуто је да БиХ заостаје у скоро свим параметрима за остатком региона, а посебно кад су у питању правна сигурност и процедуре.
Судећи према наводима из извјештаја, и даље су највећа препрека за боље пословно окружење компликоване административне процедуре, политичко неслагање, недостатак сарадње међу различитим етничким заједницама и различити регулаторни оквири који компанијама компликују пословање.
- Од предузећа се тражи да пролазе кроз више процеса пријављивања и регистрација, што повећава трошкове оснивања предузећа и штити постојеће компаније од конкуренције. Правосуђе које се бави привредним споровима и даље представља тешко премостиву препреку за функционисање компанија, а посебно у области регулисања поштовања уговора, али су ту и проблематичне пресуде у вези с комерцијалним споровима, велики број неријешених предмета, компликоване земљишнокњижне процедуре и непоуздано власништво над некретнинама - нагласили су они.
Осим тога, наглашавају да је корупција раширена у цијелом региону западног Балкана, а да је БиХ учинила мало стварног напретка када је у питању борба против корупције.
- Слабо функционисање правног система поткопава поштену пословну конкуренцију, посебно када се ради о селективним и нетранспарентним процедурама и правосудним активностима у вези с корупцијом. Све то негативно утиче на пословање предузећа и инвеститора - упозорено је.
Посебне примједбе односе се на слаб квалитет када су у питању јавне дигиталне услуге.
- Задовољство пословне заједнице када су у питању дигиталне услуге најниже је међу земљама западног Балкана, јер је само 19 одсто предузећа која су учествовала у анкети Балканског пословног барометра одговорило да је задовољно дигиталним услугама које пружа јавна администрација - истакнуто је, уз напомену да су јавне дигиталне услуге слабо развијене и најлошије у региону.
Иако је, како истичу, усвојен заједнички оквир за реформу јавне управе, он и даље није имплементиран.
- Недостатак усклађености и правних оквира између два ентитета у БиХ доводи до фрагментираног окружења и стагнације - нагласили су они.
Примједбе се односе и на лоше процедуре када су јавне набавке у питању, посебно је још присутан преференцијални третман за домаћа предузећа.
У извјештају се истиче да је економија у БиХ добро прошла кроз пандемију ковида, као и да је однос јавног дуга у односу на бруто домаћи производ и даље релативно низак. Наглашено је и то да се, захваљујући диверзификацији економије у протеклих десетак година, уз бројне међународне програме, однос увоза и извоза све више поправља.
Проблем, међутим, и даље представља учешће јавног сектора у укупној економији, што има за посљедицу висок степен незапослености, за који је наглашено да је међу највишима у региону.
Аутор: Дејан Шајиновић