Опет оскрнављена капела код Какња

06.06.2025. 19:42
1
ИЗВОР: katera.news

У протеклих десет дана, непозната особа или више њих разбијали су стакло на прозору капеле на српском православном гробљу Караула код Какња. О инциденту су обавијештени припадници Полицијске станице Какањ, који су изашли на лице мјеста и извршили увиђај. Ово је, нажалост, четврти напад на вјерске објекте Српске православне цркве у парохији у последњих неколико мјесеци.

Капела на Караули већ деценијама представља мјесто духовности и сабрања, посебно од њене обнове 2019. године, која је изведена захваљујући прилозима избјеглих парохијана из Аустралије, дијаспоре и отаџбине.

Поновним оживљавањем сабора на Караули, гдје се парохијани окупљају у молитви и сјећању на своје претке, капела је добила нови живот и значај.

Ипак, током протеклих година, гробље и капела на Караули више пута су били мета вандала, истакао је свештеник Драгиша Цвјетковић.

Још 2017. године, након обнове неколико надгробних споменика, непознате особе су их оскрнавиле, а тадашње општинско руководство, предвођено начелником Нермином Мандром, финансирало је санацију штете.

Године 2021. догодила се провала у капелу у којој су украдени инвентар и једна икона, а штету је поново санирала Општина Какањ на челу са начелником Мирнесом Бајтаревићем.

Сличан инцидент поновио се у марту 2024. године, а најновији напад, у мају 2025, оставио је нови траг на капели — разбијено стакло на прозору.

Капела је већ једном била девастирана током деведесетих, када је и само гробље дјелимично оскрнављено. Ови учестали напади узнемиравају преостале вјернике и парохијане, који у родни крај долазе с надом да ће затећи своје светиње очуване, подсјећа свештеник Драгиша Цвјетковић.

Слика

Фото: Српска православна црква Какањ/Фејсбук

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Skijaš 07.06.2025. 07:46
    Ко ли сада тамо живи....ма не, нису то мјештани урадили сигурно. Мора да су дошли Јапанци или Мексиканци па оскрнавили цркву.
Повезане вијести
Цвјетковић: Христос је отворио пут ка вјечном животу Цвјетковић: Христос је отворио пут ка вјечном животу
Припреме за нове пројекте у 2026: Обнова светиња и уређење гробаља Припреме за нове пројекте у 2026: Обнова светиња и уређење гробаља
Завршена прва фаза уређења гробља у Горњим Тичићима код Какња Завршена прва фаза уређења гробља у Горњим Тичићима код Какња
Најчитаније
  • Распоред богослужења за васкршње празнике у храмовима у Источном Сарајеву и Сарајеву
    17h 48m
    0
  • Доктор Миодраг Лазић - анђео спаса за Србе преко Дрине
    3h 45m
    9
  • Неђо Аврам из Калиновика - Прослава Васкрса некад и сад
    22h 55m
    0
  • Одлазак на литургије и духовна припрема најважнији дио Васкрса
    21h 29m
    3
  • Влашки: Oд почетка године изречене казне од 82.900 КМ
    16h 19m
    3