Оптужница против четворице хрватских официра која их терети да су у августу 1995. године ракетирали колону српских избјеглица на Петровачкој цести код Босанског Петровца, а коју је подигло Тужилаштво Србије за ратне злочине, још није достављена окривљенима, пише "Политика".
Разлог за то је што њихови браниоци, адвокати са списка Адвокатске коморе Београда, који су им додијељени по службеној дужности, нису у контакту са својим брањеницима.
Тужилаштво терети Владимира Микца из Птуја, Зденка Радуља из Осијека, Жељка Јелинића из Пуле и Данијела Боровића из Вараждина да су 7. и 8. августа 1995. године наредили авионско ракетирање колоне избјеглица на Петровачкој цести у БиХ.
Акт тужилаштва тренутно се налази у Апелационом суду у Београду који треба да одлучи о жалбама које су, након потврђивања оптужнице, поднијели браниоци хрватских официра.
Предмет је у овом суду од 22. јуна, па би се ускоро могла очекивати одлука о правоснажности оптужнице.
Уколико Апелациони суд у Београду одбаци жалбе којима је кривично ванрасправно вијеће Вишег суда у Београду потврдило оптужницу, она ће имати правну снагу, а судско вијеће којем буде додијељен предмет у рад одредиће термин почетка суђења.
Ако жалба браницала буде усвојена, суд ће поново морати да одлучује о њеном потврђивању.
Бранилац првоокривљеног Микца, Александар Оленик, рекао је овом листу да одлуку Апелационог суда очекује наредних дана.
Оленик, иначе грађански активиста и посланик у претходном сазиву Скупштине Србије са листе "Заједно за Војводину - Војвођани", потврдио је да је бранилац по службеној дужности и да није у контакту са својим брањеником јер то технички није изводљиво.
Суђење у одсуству је институт који је прописан Закоником о кривичном поступку Србије.
Оптужница против окривљених хрватских официра подигнута је послије вишегодишњег преткривичног поступка и истраге која је трајала око годину дана, а током које су прикупљени многобројни докази.
У истрази је кориштена документација и информације које је Тужилаштво Србије за ратне злочине прибавило од Хашког трибунала, материјални докази МУП-а Републике Српске, записници о увиђају, фото-документација, искази свједока, медицинска и вјештачења војне струке, наводи лист.