Романијско козарство може се везати за име Марка Николића из Сокоца, који је током прошле године, са отворених пашњака направио 930 литара козје сурутке.
Ова бројка добијена је на сасвим природан и ручно прављен начин, а како Николић наводи, козјом сурутком, пријатног укуса, на стотине људи и дјеце излијечило је јетру и бубреге.
- Наше козе су на отвореном 365 дана годишње и хране се на природан начин како љети тако и зими. То захтијева пуно рада и обавеза 18 сати дневно, али исплати се, јер је на стотине дјеце и одраслих излијечило бубреге, јетру, мокраћне канале и много тога – истиче Николић за Катера портал.
Бавећи се у потпуности другачијом професијом од садашње, Марко је одлучио да узгаја козе на Романији и буде један од ријетких који су се на Сокоцу одлучили на органску производњу козјег млијека и млијечних производа.
Овакав тип производње захтијева много труда, те Марко Николић шест година није имао слободног дана, а за наш портал истиче да није лако, али и да није зажалио због тога.
Фото: Уступљене фотографије
Поред сурутке, бави се и производњом козјег млијека и сира, за које каже да су права ризница здравља, те наводи да ручно годишње намузе и испоручи око 8.000 литара свјежег планинског млијека.
И поред стандардних млијечних производа Марко прави и мелеме које извози у земље региона, али и у Аустралију.
Овај мелем у свом саставу, осим домаћег козјег лоја, саржи и чили, маслиново уље, те етерична уља менте и каранфила, а Николић тврди да лијечи многе болести.
- То је јако ефикасан мелем од козјег лоја који се користи за синусе, мигрену, кичмени стуб, зглобове, а за два сата је његова продорна моћ до костију. Тјера прехладе, упале, болове, извлачи све што није потребно организму и пречишћава га – објаснио је Николић.