У једном бањалучком хотелу, који осим смјештаја гостима нуди и услуге организације догађаја, кажу да је обим посла у посљедње вријеме драстично опао.
- Већина догађаја нам је отказана, а с њима и ноћења која су била планирана за учеснике тих догађаја - наводе из управе хотела.
Сматрају да је смањени број гостију директна посљедица актуелне политичке кризе и нарушене безбједносне ситуације у земљи.
- То је сигурно због политичке ситуације – људи не желе да ризикују било какву непријатност. Имали смо упите од гостију који су нас питали да ли је безбједно да дођу. Људи се плаше, што је потпуно разумљиво. Нажалост, то није добро ни за наш посао, ни за туризам у Бањалуци, а ни у цијелој држави - кажу из хотела.
Туристичка организација: Статистика још не биљежи пад, али опрез постоји
Иако тренутно не постоје ажурирани подаци који би директно потврдили негативан тренд, из Туристичке организације Бањалука наводе да имају статистику закључно са јануаром 2025. године, када ситуација још није била алармантна.
Ипак, Младен Шукало, самостални стручни сарадник у Туристичкој организацији, упозорава да то не значи да ефекти кризе нису присутни на терену.
- Иако статистика за јануар не показује пад, то не значи да промет није могао бити већи. Лично сам забиљежио отказивање посјета двије групе из Хрватске, укупно око 100 особа, које су требале доћи посредством организатора путовања. Као разлог је наведена нестабилна политичка ситуација у Републици Српској и БиХ. Било је и додатних упита о безбједности, иако друге посјете нису отказане - казао је Шукало за Буку.
Дугорочне посљедице негативног имиџа
Шукало подсјећа да је проблем негативне перцепције дестинације присутан већ деценијама.
- Нажалост, већ деценијама из наше земље излазе негативне вијести везане за политичке сукобе и немире, које стварају искривљену слику о безбједности и остављају милионске штете локалној туристичкој привреди, али и грађанима - закључује он.
Пише: Милица Плавшић