Научници су идентификовали нове генетске факторе ризика за депресију у свим главним глобалним популацијама кроз студију у којој је учествовало пет милиона људи.
Ови резултати дају наду за развој нових начина лијечења овог стања, пренијела је агенција ДПА.
Највећа и најразноврснија генетска студија о депресији открила је готово 300 раније непознатих генетских веза.
Укупно 100 новооткривених генетских варијација, односно малих разлика у ДНК секвенци која чини ген, идентификовано је захваљујући укључивању људи афричког, источноазијског, хиспаноазијског и јужноазијског поријекла.
Истраживачи са Универзитета у Единбургу и Краљевског колеџа у Лондону проучавали су анонимне генетске податке више од пет милиона људи у 29 земаља и вјерују да налази нуде нови увид у утицај депресије на мозак и представљају могуће правце лијечења.
Сваки четврти учесник био је од неевропских предака. Претходна истраживања генетике депресије била су фокусирана на бијелу популацију.
Научници вјерују да терапије развијене кориштењем генетских приступа можда неће бити ефикасне код других етничких група.
Свака генетска варијанта има веома мали утицај на укупан ризик од развоја депресије, међутим, ако особа има више варијанти, ови мали ефекти се збрајају, што повећава ризик, пише у студији.
Истраживачки тим је био у могућности да прецизније предвиди ризик развоја депресије код појединца узимајући у обзир новоидентификоване варијанте, показала је студија.
Тим је идентификовао укупно 700 варијација у генетском коду појединаца повезаних са развојем депресије, од којих готово половина никада раније није била доведена у везу са овим стањем, преноси Срна.