Хрватски Институт за океанографију и рибарство упозорио је на појаву све већег броја отровне рибе познате као ватрењача и додао да је та врста ове године забиљежена неколико пута на подручју јужног Јадрана.
- Позната као ватрењача, риба лав или риба паун, Птероис милес је инвазивна индо-пацифичка врста која се истиче по штетности за локалне екосистеме, а озлоглашена је због своје исхране аутохтоним рибљим врстама и брзог ширења на колонизованим подручјима Средоземља - наведено је у објави Института.
Фото: Институт за океанографију и рибарство Хрватске
Истакнуто је да су све бодље на тијелу те рибе отровне и да се код убода јавља изузетно јак бол, па су могући и озбиљнији симптоми и у случају убода препоручује се одлазак код љекара.
- Срећом, као што је случај и код осталих јадранских риба с отровним бодљама, отров је термолабилан, што значи да се може неутрализовати топлотом и то најбоље утапајући убодено мјесто непосредно након убода у воду температуре 40 до 45 степени 30 до 90 минута, уз опрез да не дође до опекотина - напомиње се у саопштењу, преноси б92.
Из Института додају да је ова врста први пут забиљежена у Јадранском мору 2019. године, а најсјеверније мјесто на ком је пронађена било је код Виса 2021. године.