Директор Архива БиХ Данијела Мрда рекла је да изложба и монографија "Култура Срба у Сарајеву 1468-1941" говоре о пет вијекова живота и рада које су сарајевски Срби уткали у овај простор и оставили неизбрисив траг у умјетности, трговини, архитектури, те друштевном и политичком животу.
- Вечерас заједно свједочимо историјском тренутку, живој слици наше историје, обичаја, традиције и стваралачке снаге која је дубоко укоријењена у овом граду и овом народу - навела је Мрда током представљања изложбе и монографије у Источном Сарајеву.
Мрда је додала да је циљ да се овом монографијом не дозволи да из сјећања изблиједе они који су свој живот уградили у стварност коју данас живимо.
Она је додала да пројекат не би било могуће реализовати без финансијске подршке Министарства културе Србије, те је захвалила премијеру Милошу Вучевићу и министру културе Николи Селаковићу, као и предсједнику Републике Српске Милораду Додику.
Мрда, која је домаћин овог догађаја, навела је да је изложба резултат заједничког истраживачког пројекта који је финансирало Министарство културе Србије, уз суфинансирање Архива БиХ и Архива Републике Српске.
Фото: Фејсбук/Општина Источно Ново Сарајево
Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом рекао је да Срби не смију да забораве све оно што је непријатељ учинио против српског народа.
- Не смијемо да прихватимо наметнуту културу заборава на наше сарајевске Србе који су градили Сарајево и себе уградили у тај град. Нека ова споменица, а још више ова изложба буду споменици нашег незаборава на све оно што су Срби Сарајева дали за нас, стварали и оставили нама - навео је митрополит Хризостом.
Министар културе Никола Селаковић рекао је да изложба отвара видике који су били замагљени готово вијековима и свједочи о културном постојању и дјеловању једног народа на просторима на којима није било лако опстати и остати, а није ни данас.
- Министарство културе, захваљујући озбиљној и несебичној подршци и помоћи премијера Милоша Вучевића и председника Србије Александра Вучића има задатак да српску културну политику постави на основе чувања, неговања и борбе против онога што је највећи непријатељ српског народа, а то је заборав - рекао је Селаковић.
Увјерен је, каже, да ћемо бити направљена грешка ако овакву изложбу не види Београд, град у којем данас живи највећи број Срба, Сарајалија.
Отварању изложбе присуствовали су и предсједник Владе Србије у оставци Милош Вучевић, као и предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, директор Архива Србије Мирослав Перишић, те представници политичког, вјерског, привредног, културног, јавног живота Источног Сарајева и Републике Српске.