У Галерији науке и технике Српске академије наука и уметности /САНУ/ у Београду вечерас је отворена изложба фотографија "Цркве брвнаре Републике Српске - Чувари духовног живота и народне самосвести" аутора Станка Костића.
Изложбу је отворио професор Дарко Танасковић, који је и члан Академија наука и умјетности Републике Српске, а окупљенима су се обратили академик Зоран Петровић, управник Галерије, и аутор изложбе Станко Костић.
Танасковић сматра да је изложба информативна и едукативна, јер је прати изванредан каталог, за који може да се каже да је мали зборник или колективна студија посвећена црквама брвнарама у Српској, о којима се мало зна.
Он је рекао да је ово цјеловита презентација цркви брвнара, које чине органску културну и цивилизацијску цјелину са црквама у другим дијеловима свијета који насељава српски народ.
- То је додатни материјал који доприноси да изложба буде едукативна, поготово што се те цркве и данас граде, тако да сведоче о континуитету српског народа и његове духовности - објаснио је Танасковић.
Танасковић је оцијенио да је аутор изложбе још једном потврдио да је изванредан умјетник фотографије и културни посленик, који је друштво задужио још једним бисером у свом опусу.
- Он нам је омогућио да видимо да су те цркве брвнаре зачудно лепе и толико добро урађене да човек понекад има утисак да су или изникле из земље или да их је негде Божја рука спустила на неки пропланак или неко место где најлепше стоје - рекао је Танасковић.
Појаснио је да изложба има и програмски аспект зато што, како каже, припада визији програма, односно пројекту заштите и чувања српског идентитета у културном и цивилизацијском смислу, који се назива "српски свет", а политизован је и често се злоупотребљава, првенствено од оних који нису наклоњени Србима.
- Недавно сам на једном месту прочитао како коначно треба зауставити `српски свет`. Како ће неко зауставити `српски свет` када се види да је градњом цркава и храмова народ исказивао своје поштовање према Богу, своју духовност и заједништво - рекао је Танасковић.
Он сматра да је у програмском смислу значајно пружати подршку оваквим пројектима управо зато да би доказали да је "српски свијет" чињеница на коју треба да "будемо поносни и да она буде темељ нашег идентитета, који је иначе пољуљан у много чему".
Академик Зоран Петровић подсјетио је да је ово друга Костићева изложба о црквама брвнарама, њена боља верзија.
- Мени је откровење да су те цркве биле тако квалитетно урађене и украшене као да су врхунски изграђене цркве, у које је уложено много пара и у њихову градњу укључено много неимара и којекаквих чуда. Али, то није било случај, јер је све то правио народ да би одржао своју вјеру - рекао је Петровић.
Костић је објаснио да је ова поставка наставак његове изложбе о чуварима традиције и духовне самосвијести српског народа.
Он је додао да му је мајка из Бањалуке, што му је био додатни мотив, те да је боравак у Републици Српској искористио за истраживање и наставак рада о црквама брвнарама на њеној територији.
- Од тог истраживања, које је трајало годину и по дана, настала је ова изложба са 30 фотографија на територији Бањалучке, Зворничко-тузланске и Херцеговачко-приморске епархије, као и Митрополије дабробосанске - навео је Костић.
Фото: srna.rs
Захвалио је свештеницима и владикама који су му изашли у сусрет, јер су му дали документацију и додатно га упознали о мјестима на којима је истраживао да би направио ову изложбу.
Костић је истакао да и цркве брвнаре треба његовати исто као и вјеру, додајући да ови храмови потврђују да нешто не мора да буде велико у габаритима да би било духовно велико.
Изложба, чијем је отварању присуствовао и Његово преосвештенство епископ моравички Тихон, викар Његове светости патријарха српског Попрфирија, трајаће до 1. марта.
Костићева изложба фотографија представља наставак серијала истраживања о српском народном градитељству, који је почео крајем 2023. године поставком "Цркве брвнаре - чувари традиције".