Отворена изложба умјетничких фотографија о Хиландару у Рогатици

18.08.2022. 08:51
0
ИЗВОР: srna.rs

У Рогатици је синоћ отворена изложба 40 умјетничких фотографија о Хиландару свјетски познатог аутора Божидара Витаса из Београда.

Витас је рекао новинарима да је са задовљством прихватио позив пријатеља да у оквиру "Преображењских дана" својом првом изложбом у Рогатици освјежи програм обиљежавања крсне славе општине.

- Надам се да ће посјетиоци бити задовољни изложбом посвећеној Светој српској царској лаври и манастиру Хиландару, кога сам походио осам пута до сада и уз благослов игумана и братије Хиландарске сачинио неколико хиљада 'светлописа', како волим да кажем за фотографију - рекао је Витас.

Он је истакао да је Хиландар колијевка српства, православља, светосавља, писмености и науке Срба.

Витас је рекао да је до сада излагао на четири континента носећи фотографије многих српских знаменитих грађевина, манастира и цркава по свијету.

Од неколико хиљада фотографија изложених у јавности Витас је нагласио да му је најдража она на којој је његова мајка на старом сеоском бунару с лименом кофом, коју је снимио у тренутку када то она није знала.

Професор Раде Вучићевић из Београда, говорећи о Витасу, међународном мајстору умјетничке фотографије, рекао је да је он у свијету "свјетлописа" познат пет и по деценија, те да се уз све то три или четири године бавио и писањем, што га чини комплетним и ријетким умјетником.

- Он не живи од фотографија, али фотографија живи од њега, она продужава, постаје бесконачна и траје докле ће бити века и света - истакао је Вучићевић.

Коментари 0
Повезане вијести
Рогатичанин Милан Кадлец спреман да представља Републику Српску на ММА спектаклу Рогатичанин Милан Кадлец спреман да представља Републику Српску на ММА спектаклу
Рогатица: „Видовдан фест“ у знаку хуманости - прикупљено 4.034,50 КМ Рогатица: „Видовдан фест“ у знаку хуманости - прикупљено 4.034,50 КМ
У Рогатици отуђен одређен износ новца У Рогатици отуђен одређен износ новца
Најчитаније
  • Лице активирало експлозивну направу у Сокоцу
    17h 59m
    1
  • Михајло Голуб најмлађа беба у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
    7h 12m
    0
  • Дан жалости у суботу у Српској
    13h 30m
    0
  • У Рогатици отуђен одређен износ новца
    17h 55m
    0
  • Сестре по оружју - како су Милунка Савић и Флора Сандс заједно ратовале
    17h 23m
    0